W dniach 6-7 czerwca w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbywało się Górnicze Forum Ekonomiczne. Uczestnicy rozmawiali o tym, jak górnicze spółki mogą sobie radzić w coraz bardziej niekorzystnym otoczeniu rynkowym.
Podczas sesji plenarnej dr hab. inż. Arkadiusz Kustra, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji, mówił o najnowszych trendach i wyzwaniach światowego górnictwa. Wśród nich wymienił potrzebę zmiany wizerunku branży, dostosowania się do potrzeb klientów, cyfryzację i automatyzację, poprawę efektywności oraz kształcenie nowej kadry.
Jak zauważył naukowiec, pomimo postępującej w Europie dekarbonizacji, na świecie górnictwo węgla wciąż jest w czołówce, jeśli chodzi o surowiec przynoszący dochody. Gorzej o przyszłości branży świadczy natomiast rozkład inwestycji górniczych wg surowców – pierwsze miejsce zajmuje miedź (29 proc.), drugie złoto (23 proc.), a węgiel jest dopiero na trzecim miejscu (15 proc.).
- W dzisiejszych czasach ważna jest dywersyfikacja. Ma to ogromne znaczenie w czasach dekoniunktury. Jeśli ktoś jest oparty o jeden rodzaj działalności, to bardzo trudno o dywersyfikację. Taki problem mają właśnie spółki węglowe – zaznaczył Kustra.
W czwartkowym panelu dyskusyjnym pt. „Kierunki ewolucji energetyki opartej na węglu” o perspektywach rozwoju LW Bogdanka mówił jej prezes Artur Wasil. Szef LW Bogdanka podkreślił, że długofalowe plany Bogdanki polegają na pozyskaniu nowych obszarów wydobywczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Siedzą i radzą, czyli nie wiedzą. Skoro nie wiedzą, to po co są komu potrzebni?