Pięć służb ratowniczych w jednym miejscu. Stabilizowanie gruzowisk, ewakuacja poszkodowanego, pierwsza pomoc, używanie sprzętu zawałowego, zabudowa wyrobisk. Słowem - kolejne wspólne ćwiczenia wyspecjalizowanych grup ratowniczo-poszukiwawczych w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Biorą w niej udział przedstawiciele Polskiego Związku Alpinizmu, GOPR-u, strażacy z Krakowa, ratownicy górniczy z KGHM Polska Miedź.
Andrzej Kleszcz, wiceprezes CSRG, podkreśla, że każda wymiana doświadczeń wnosi coś nowego, uczy.
- Prowadzenie takich ćwiczeń ma sens. To drugie takie spotkanie, poprzednie było dwa lata temu. Wspólne akcje na szczęście rzadko, ale się zdarzają. Najbardziej pamiętny przykład ro styczeń 2006 r. i akcja ratunkowa na terenie zawalonej hali w Międzynarodowych Targach Katowickich, w której zginęło 65 osób. Wspólnie szliśmy na ratunek także w jednej z jaskiń, w której turysta został przygnieciony dużym kamieniem. Pomagaliśmy GOPR-owcom w jego uwolnieniu. Braliśmy też udział w akcjach ratunkowych po trzęsieniach ziemi w Armenii i Turcji – mówił Andrzej Kleszcz.
Ćwiczenia prowadzone są w podziemnych wyrobiskach CSRG w Bytomiu, w komorze w okręgowej stacji oraz w stacji GOPR w Szczyrku. Zostały podzielone na 5 stanowisk. Stanowisko nr 1 to akcja zawałowa. Zastęp rozciąga łączność ratowniczą, w miejsce zawału zabiera sprzęt, przechodzi przez niskie wyrobiska, wycina siatki, drzewo, przebiera gruz, dostaje się do poszkodowanego, zapina go w nosze oraz transportuje w kierunku bazy. Praca przy stałej łączności ratowniczej. Stanowisko nr 2 to zabezpieczenie wyrobiska z zastosowaniem obudowy drewnianej, stojaków typu Saltzgiter, dojście do poszkodowanego. Stanowisko nr 3 to szkolenie w zakresie: obsługi sprzętu zawałowego, zabudowy wyrobisk. Stanowisko nr 4 to udzielanie pierwszej pomocy zajęcia prowadzone przez Jednostkę Ratowniczą z KGHM. Stanowisko nr 5 OSRG Bytom – lokalizacja oraz transport poszkodowanego w komorze ćwiczeń, przejście przez niskie w zadymieniu.
Paweł Wachowicz, kierownik sekcji alpinistycznej CSRG, podkreślił, że główny temat ćwiczeń to akcja zawałowa, przygotowanie się na różne sytuacje w zakresie prowadzenia takiej akcji ratunkowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.