Publiczne służby zatrudnienia, czyli pracownicy urzędów pracy, obchodzą swoje stulecie. Z tej okazji podczas konferencji pt. „Zmiana pokoleniowa - zarządzanie wiekiem na rynku pracy” w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wręczono branżowe nagrody i dyskutowano o problemach rynku pracy.
- W przekazach medialnych padają pytania: po co nam te służby, skoro mamy tak niskie bezrobocie. Otóż są one bardzo potrzebne. Wszyscy pamiętamy, w jakiej sytuacji byliśmy przed laty. Wiemy też, jakie obecnie mamy problemy na rynku i potrafimy w sposób dynamiczny sobie z nimi radzić - podkreślał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, gospodarz konferencji, podkreślił, że stulecie to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, w jakim kierunku powinny iść służby zatrudnienia w Polsce, tak, aby odbywało się to z korzyścią zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
Rynek pracy w województwie śląskim jest w bardzo dobrej kondycji. Jak podkreśla Izabela Domogała, wicemarszałek województwa śląskiego, stopa bezrobocia na poziomie 4,4 proc. sprawia, że jesteśmy w ścisłej czołówce województw w kraju. Jednocześnie jednak pracodawcy mają problemy ze znalezieniem nie tylko specjalistów, ale i pracowników do prac prostych.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że są dwie grupy osób bezrobotnych, które mają pewne trudności na rynku pracy: to osoby do 30. roku życia oraz 50+. To dlatego właśnie do nich skierowane są programy mające pomóc im w znalezieniu satysfakcjonującego zatrudnienia, powrotu na rynek pracy.
Choć zaprezentowane przez ekspertów podczas konferencji podejścia w kilku elementach się od siebie różniły, to każde niosło ze sobą przesłanie, że ze zjawiskiem zmiany pokoleniowej na rynku pracowników będziemy się musieli zmierzyć wszyscy bez wyjątku.
- Każde z naszych badań pozwala wnioskować, że to generacja 50+, nie tylko ze względu na udział w strukturze, stanowi spore wyzwanie dla instytucji rynku pracy w Polsce i w państwach Unii. Właśnie dlatego kwestia zarządzania wiekiem jest tak istotna – mówił w podsumowaniu Grzegorz Sikorski. Amc
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.