Po wyborczej niedzieli czeka Polskę rekonstrukcja rządu i zmiany w ławach poselskich. Nie pozostaną one bez wpływu na branżę górniczą i region, których przedstawiciele - decyzją wyborców - podejmą nowe obowiązki w Strasburgu i Brukseli.
– Przez najbliższe pięć lat będę reprezentować Polskę i Śląsk w Parlamencie Europejskim. Serdecznie dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy. Państwa poparcie i zaufanie stanowi dla mnie motywację do dalszej pracy na rzecz kraju i regionu – mówił po ogłoszeniu wyników wicemienister energii Grzegorz Tobiszowski. Wraz z pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa mandat w województwie śląskim otrzymali też Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc (PiS), Jerzy Buzek, Marek Balt i Jan Olbrycht (KE) oraz Łukasz Kohut (Wiosna).
W cieniu eurowyborów mało zauważone zostało w UE (wcześniejsze o tydzień) doniosłe głosowanie w innym punkcie globu. Wbrew wieloletnim sondażom i głośnej propagandzie wybory parlamentarne w Australii - jednym z najbardziej górniczych państw świata - przegrali z hukiem przeciwnicy węgla i obrońcy klimatu. W najnowszym numerze "Trybuny Górniczej" przywołujemy komentarze światowych mediów, które widzą w werdykcie australijskich wyborców bardzo ważny precedens. Czy kartki wyborcze zaczną kruszyć antywęglową hegemonię polityczną w innych częściach świata?
W niedzielę ważne słowa w kontekście górnictwa wypowiedział metropolita katowicki do tłumów pielgrzymów w Piekarach Śląskich: - Największym skarbem tej ziemi nie jest węgiel. Wiem, że narażę się licznie tu przybyłym górnikom. Największym skarbem tej ziemi są ludzie – mężni, wierni, pracowici i pobożni. Mówiąc współczesnym językiem, tym skarbem jest właśnie kapitał ludzki – mówił abp Wiktor Skworc. Relację z pielgrzymki mężczyzn zamieszczamy w "Trybunie Górniczej".
O ludziach udostępniających rejony ścian wydobywczych ruchu Borynia w kopalni JSW Borynia-Zofiówka-Jastrzębie informujemy w cyklu opisującym załogi górnicze. Tym razem o oddziale GRP, którego wysiłki w Boryni służą przedłużeniu żywotności kopalni o kilkadziesiąt lat.
W "Trybunie Górniczej", której nowy numer ukaże się już w czwartek, 30 maja, sporo uwagi poświęcamy nowościom technologicznym i organizacyjnym w górnictwie. Piszemy m.in. o prasach komorowych w zakładzie przeróbczym Bolesława Śmiałego, o nowoczesnych standardach wymiany i analizy danych w górnictwie na przykładzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, o najnowszych planach akwizycyjnych na rynku paliw stałych w Polskiej Grupie Górniczej.
W tygodniku przeczytamy też m.in. o nadchodzącej rewolucji paliwowej z wodorem w tle, a także o szansach, które energetyce może przynieść rozwój siłowni jądrowych małej skali.
W rubryce "Po szychcie" "Trybuna Górnicza" nie zapomina o zbliżającym się, jubileuszowym święcie Szlaku Zabytków Techniki, górnikach z Łazisk pasjonujących się bieganiem, kolekcji pocztówek górnika-emeryta z Zabrza i o tym, jak górnicze pamiątki urzekły miłośników techniki na Podkarpaciu.
Do lektury "Trybuny Górniczej" zapraszamy już w czwartek, 30 maja. Tygodnik dostępny w kioskach i na bramach kopalń!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.