Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej zmienił swą dotychczasową nazwę na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Taką właśnie decyzję podjął rektor uczelni, na podstawie opinii Senatu.
„Zmiana podyktowana jest dążeniem Wydziału do większej rozpoznawalności i przyciągnięcia większej liczby studentów na prowadzone kierunki studiów – „Górnictwo i Geologia”, „Inżynieria Bezpieczeństwa”, „Automatyka i Informatyka Przemysłowa” oraz „Gospodarka Surowcami Mineralnymi” – napisano w komunikacie.
Historia wydziału rozpoczęła się w 1950 r., kiedy na Politechnice Śląskiej utworzono Wydział Górniczy. W 1993 r. nazwa została zmieniona na Wydział Górnictwa i Geologii. W ciągu prawie 70 lat istnienia wydział ukończyło ponad 26 tys. absolwentów, w tym okresie oferta edukacyjna była systematycznie rozszerzana o nowe kierunki studiów i specjalności. Rozwijała się również działalność naukowa, czego efektem było przyznanie Wydziałowi Górnictwa i Geologii kategorii naukowej „A” w najnowszej ocenie jednostek naukowych.
Od 1 października 2018 r. polska nauka i szkolnictwo wyższe wdraża ustawę „Konstytucja dla nauki 2.0”, mającą stworzyć warunki dla poprawy jakości badań naukowych i zwiększenia innowacyjności przemysłu. Szkolnictwo wyższe jest w trakcie wprowadzania decydujących zmian w funkcjonowaniu uczelni, organizacji dydaktyki i badań naukowych. Tradycyjne jednostki naukowo-dydaktyczne, jakimi były dotychczas Wydziały uczelni, zmieniają swoje zadania. Wynika to z faktu przekazania większości kompetencji dotyczących działalności naukowej rad wydziałów nowo powołanym radom dyscyplin naukowych. Na wydziałach będą nadal prowadzone badania naukowe, ale jednostki te będą postrzegane przede wszystkim jako miejsce realizacji dydaktyki. „Prowadzenie rekrutacji na studia i ustalanie programów studiów już od najbliższego roku akademickiego będą sterowane centralnie z poziomu Uczelni. Nowa nazwa Wydziału lepiej odzwierciedla zakres realizowanego kształcenia, co powinno ułatwić wybór kandydatom na studia” - poinformowała uczelnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.