Dzięki dużym ulgom mamy w Polsce jeden z najhojniejszych systemów wsparcia działalności B+R (na badania i rozwój - przyp. netTG.pl) w regionie. W 2017 r. skorzystało z nich dwukrotnie więcej firm niż rok wcześniej, a liczba zatrudnionych w tym sektorze wzrosła w latach 2015-2017 o 31,9 proc., co jest najlepszym wynikiem w krajach UE.
Takie wnioski umieścił Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym raporcie pt. "Polskie B+R. Dostępne narzędzia wsparcia i nowe możliwości". Z dokumentem można w całości zapoznać się na stronie internetowej think-tanku.
W 2017 r. Polska przeznaczyła 1,03 proc. swojego PKB na wydatki związane z badaniami i rozwojem. Prawie wszystkie (94,5 proc.) firmy przebadane przez międzynarodowe izby handlowe deklarują chęć ponownego wyboru Polski na lokalizację swojej inwestycji. To między innymi zasługa znaczących przemian, jakie zaszły w ostatnich latach w systemie wspierania działalności B+R w Polsce – wyjaśnia Ignacy Święcicki, kierownik Zespołu Gospodarki Cyfrowej Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
– Wprowadziliśmy m.in. systematycznie zwiększaną ulgę podatkową oraz preferencyjną stawkę podatkową dla zysków z praw własności intelektualnej - podkreśla ekspert.
Z ulgi na B+R skorzystało w 2017 r. dwukrotnie więcej firm niż rok wcześniej, a liczba zatrudnionych wzrosła w tym sektorze w latach 2015-2017 o 31,9 proc. To najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. Stale rośnie także liczba wniosków patentowych składanych do Europejskiego Urzędu Patentowego. W 2018 r. wzrost ten osiągnął poziom 19,7 proc.
- Dostępny w Polsce zakres wsparcia oferowanego dla działalności B+R jest jednym z najbardziej hojnych w regionie – mówi Ignacy Święcicki.
- Dobrą pozycję w zestawieniu ogólnych warunków inwestycyjnych w regionie potwierdza 4. pozycja naszego kraju w rankingu Global Competitiveness Index oraz 4. w Doing Business. Niekorzystne czynniki, o których się wciąż wspomina w kontekście prowadzenia działalności w Polsce, to przede wszystkim zmienność systemu prawnego oraz skomplikowane przepisy podatkowe – dodaje Święcicki.
Zamówienia publiczne to jeden z głównych obszarów, które mogą dodatkowo pobudzić innowacje. Obecnie rozwijane są takie możliwości, jak zamówienia przedkomercyjne czy partnerstwo innowacyjne. Dotychczasowe działania skupiały się na bardzo małych aplikacjach (GovTech) oraz bardzo dużych projektach (NCBiR). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje obecnie pięć projektów, z czego wartość najtańszego to 32 mln zł.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy, którego historia sięga 1928 r. PIE zajmuje się głównie handlem zagranicznym, makroekonomią, energetyką i gospodarką cyfrową oraz analizami strategicznymi, dotyczącymi kluczowych obszarów życia społecznego i publicznego Polski. Instytut dostarcza analizy i ekspertyzy do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzuje polskie badania naukowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.