Górnicy oraz operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych to zawód znajdujący się w równowadze. Tak wynika z najnowszego „Barometru zawodów 2019” przygotowanego dla województwa śląskiego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Na rynku pracy mamy nadwyżkę jedynie filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców. Z kolei deficyt występuje w zawodach związanych z szeroko pojętym budownictwem, obróbką drewna, montażem instalacji. Brakuje blacharzy i lakierników samochodowych, brukarzy, cukierników, elektryków, elektromonterów, ślusarzy, spawaczy, fryzjerów, kosmetyczek, kelnerów, kierowców, krawców, kucharzy. Poszukiwani są lekarze, pielęgniarze, położne, fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osób niepełnosprawnych i starszych. Brakuje księgowych, sprzedawców i kasjerów oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu i nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
W tzw. równowadze w naszym regionie oprócz wspomnianych górników są m.in. zawody związane z nauczaniem, administratorzy stron internetowych, architekci, biolodzy, dentyści, dziennikarze, ekonomiści, farmaceuci, floryści, fotografowie, graficy komputerowi, inżynierowie różnych specjalności, meteorolodzy, geodeci, ogrodnicy, operatorzy maszyn, pedagodzy, plastycy, pracownicy administracji i biurowi, prawnicy, psychologowie, ratownicy medyczni, robotnicy leśni, rolnicy, spedytorzy i logistycy, sprzątaczki i pokojowe, tapicerzy, technicy budownictwa, weterynarze, windykatorzy.
Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2018 i jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2019 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.