W najbliższy poniedziałek, 27 maja, ruszy nabór uzupełniających przedsięwzięć do aktualizowanego Gminnego Programu Rewitalizacji w Bytomiu (GPR) - zapowiedział we wtorek, 21 maja, prezydent miasta Mariusz Wołosz.
Aktualizując GPR lokalne władze chcą skoncentrować działania na centrum Bytomia. Ich zdaniem, by ożywić miasto, należy więcej uwagi i środków skierować na Śródmieście. Zapraszają do współpracy wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, prywatnych właścicieli budynków, przedsiębiorców oraz wszystkich, którzy mają pomysł na poprawę wizerunku centrum.
Bytom - jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi - ma do wykorzystania w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego w obecnej perspektywie 100 mln euro. Są one dostępne w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI) - dla terenów problemowych, na których występuje największa degradacja społeczna, przestrzenna, środowiskowa i gospodarcza.
Pod koniec marca, po dwóch latach od przyjęcia GPR, został przeprowadzony monitoring programu. W specjalnym dokumencie znalazł się, m.in. opis zmian zaistniałych w podobszarach rewitalizacji, a także rekomendacje, w którym kierunku powinien się zmieniać GPR Bytom 2020+.
Jak zaznaczają przedstawiciele lokalnych władz, monitoring GPR ujawnił szereg problemów na etapie realizacji zadań.
- Część projektów zapisanych w GPR nie jest realizowana, ponieważ realizatorzy nie podołali zadaniu; część projektów mocno się zdezaktualizowała ze względu na zmiany makrostrukturalne, takie jak spadek bezrobocia; a część może nie doczekać się realizacji z uwagi na niedoszacowanie projektu czy trudność w wyłonieniu wykonawcy w przetargu - mówił Wołosz.
Na 126 projektów zapisanych w GPR, złożono 79 wniosków o dofinansowanie, spośród których pięć otrzymało negatywną ocenę, 15 wybrano do dofinansowania, a dla kolejnych 49 zawarto umowę o dofinansowanie i są w trakcie realizacji. Ponadto dwa wnioski o dofinansowanie pozostały bez rozpatrzenia, dla trzech projektów odstąpiono od realizacji umowy, a decyzją wnioskodawców nie zostanie zrealizowanych siedem projektów wpisanych na listę. Spośród niezłożonych 37 wniosków - sześć wniosków jest w trakcie przygotowania.
Jak podają władze Bytomia, kontrole przeprowadzone przez Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego wskazują na liczne nieprawidłowości w realizacji dofinansowanych wniosków. Zarzuty dotyczą błędów w przetargach i oznaczają kary na miasto przekraczające 1 mln zł. Jak mówił wiceprezydent Michał Bieda, błędy te wynikają z zaniedbań poprzednich władz.
Z monitoringu wynika, że GPR wymaga potrzebuje uaktualnienia - aby ożywić miasto, należy więcej uwagi i środków skierować na Śródmieście. Zrewitalizowane Śródmieście ma odzyskać funkcję centrotwórczą: ma przyciągać inwestorów i stać się przestrzenią integracji mieszkańców.
Samorząd chce, by beneficjentami dotacji unijnych finansowanych z OSI były także podmioty zewnętrzne, np. wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe czy przedsiębiorcy.
- Musimy zatem rozeznać czy byliby oni zainteresowani na przykład odnową budynków i ich otoczenia, i w jakim zakresie - wskazał Bieda.
Nabór uzupełniających przedsięwzięć rewitalizacyjnych potrwa od 27 maja do końca czerwca. Trzeba je będzie składać na specjalnych formularzach, opisać założenia wraz z przybliżonym kosztorysem. Później zostaną one przeanalizowane czy pasują do koncepcji rozwoju miasta, zawartej w GPR.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.