Program rekompensat dla przemysłu energochłonnego powinien się znaleźć w planie obrad rządu na przełomie półrocza - poinformował we wtorek, 14 maja, w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Podczas panelu na temat polityki energetycznej, który odbył w ramach katowickiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego Tchórzewski poinformował, że program rekompensat dla przemysłu energochłonnego jest już "na końcówce".
- Program dla przemysłu energochłonnego powinien się znaleźć na obradach rządu na przełomie półrocza - powiedział minister.
Wcześniej szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz informowała, że jest polityczna decyzja, by od przyszłego roku przemysł energochłonny otrzymał rekompensaty.
Na początku maja ArcelorMittal poinformował, że czasowo redukuje produkcję stali w Europie o ok. 3 mln ton w skali roku. Arcelor zamierzał m.in. czasowo wstrzymać produkcję surowcową w Krakowie i ograniczyć produkcję w Asturias w Hiszpanii. Spółka tłumaczyła decyzję słabnącym popytem, rosnącym importem przy niewystarczającej ochronie rynku UE, wysokimi kosztami energii i rosnącymi kosztami CO2.
ArcelorMittal informował, że produkcja surowcowa stali w zakładach w Krakowie (wielki piec i stalownia) będzie czasowo wstrzymana. Jak podano, polski rynek stali szczególnie mocno ucierpiał z powodu prawie czterokrotnego wzrostu rdr importu rosyjskiej stali w 2018 r. i przy jednych z najwyższych cen energii elektrycznej w Europie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.