W rok po tragicznym tąpnięciu, w którym życie straciło pięciu górników, w cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie w JSW obok figury św. Barbary zawisła tablica upamiętniająca 68 górników, którzy zginęli w pracy w ciągu półwiecza istnienia kopalni. Relację ze smutnej, lecz ważnej uroczystości w Jastrzębiu-Zdroju zamieszczamy w czwartkowym numerze "Trybuny Górniczej".
O tym, jakie doświadczenia wyciągnięto po majowej katastrofie w Zofiówce, jak wyglądają pod ziemią miejsca, w których przed rokiem na poziomie 900 rozegrała się dramatyczna akcja ratownicza i w jaki sposób upamiętniono górniczą tragedię - w najnowszym numerze "Trybuny Górniczej", w czwartek, 9 maja.
Jeszcze w tym roku zaczną się pierwsze roboty przygotowawcze związane z budową kopalni imielin-Północ. Wydobycie węgla ze złoża o tej samej nazwie ma się rozpocząć w 2025 r., a na inwestycję Polska Grupa Górnicza przeznaczy ok. 1,1 mld zł. Obszernie o imielińskim projekcie piszemy w artykule pt. "Trzeci ruch dla zespolonej".
Ogromne zmiany zachodzą w zakładzie mechanicznej przeróbki węgla w ruchu Borynia w JSW. Trwa gruntowna modernizacja budynku, pojawiają się także nowocześniejsze i bardziej wydajne prasy i wirówki sedymentacyjno-filtracyjne. O efektownym przedsięwzięciu w JSW piszemy w tekście pt. "Przeróbka po liftingu", w którym prezentujemy także załogę obiektu.
Na szczycie wieży szybu zgłębianego dla kopalni Sobieski w Tauronie Wydobycie w Jaworznie-Byczynie zamontowano właśnie ogromne koła linowe - z wysokości 35 m oznajmiają, że budowa postępuje pomyślnie. Szyb o imieniu Grzegorz to sztandarowa inwestycja spółki. O szczegółach robót, których zaawansowanie osiągnęło 29 proc., piszemy w artykule pt. "Grzegorz z kołami na wieży" w najnowszym numerze "Trybuny Górniczej".
Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski ogłosił niedawno: "Jest szansa, że Komisja Europejska przeznaczy dla nas jednak więcej środków, niż to pierwotnie planowano". Śladem najnowszych informacji postanowiliśmy sprawdzić ile i na co liczyć może Górny Śląsk w programie wsparcia dla regionów górniczych.
Milowymi krokami zbliża się ciąg stuletnich rocznic powstańczych zrywów z lat 1919-1921. Uroczystym obchodom towarzyszy już teraz wiele wydarzeń, w których sięgamy do pamiątek z początku XX w. Jednym z nich było otwarcie w Muzeum Śląskim w Katowiach wystawy poświęconej kobietom w historii powstańczej. Rzadko chwytały za broń, ale ich rola była nieprzeceniona:
- Kopały okopy, organizowały pomoc rannym, przenosiły meldunki, tłumaczyły teksty, obsługiwały telefony i telegrafy. Były przy tym uznawane za niezwykle odpowiedzialne i zdyscyplinowane. Zachowywały spokój i zimną krew – opowiada Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w relacji na łamach "Trybuny Górniczej". Najważniejsza kobieca postać polskiego górnictwa - patronka św. Barbara uhonorowana została w święto 3 maja, przez umieszczenie jej figurki z węgla wśród artefaktów, które na przynajmniej 90 następnych lat zamurowane zostały w metalowej kapsule czasu, w filarze gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach - o tym i wielu innych aktualnych wydarzeniach przeczytamy już w czawartek, 8 maja.
Zapraszamy do lektury! Tygodnik górniczy dostępny będzie jak zwykle w kioskach i na bramach kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.