Dezyderat do rządu ws. powołania spółki zajmującej się rewitalizacją i rekultywacją terenów zdegradowanych przygotuje sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej - zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca komisji posłanka Izabela Kloc (PiS).
Założenia dezyderatu omawiała tego dnia obradująca w Zabrzu i działająca w ramach tej komisji podkomisja nadzwyczajna ds. polityki energetycznej UE.
Podczas briefingu w przerwie obrad posłanka Kloc zaznaczyła, że powołanie "operatora rewitalizacji" jest bardzo ważnym przedsięwzięciem - szczególnie w kontekście przygotowań do realizacji w woj. śląskim projektów w ramach utworzonej z inicjatywy Komisji Europejskiej platformy wsparcia regionów górniczych w okresie transformacji (Coal Regions in Transition - CRiT).
Projekty zgłaszane w ramach CRiT dotyczą trzech głównych obszarów: restrukturyzacji regionów górniczych, prac badawczo-rozwojowych w zakresie czystych technologii węglowych oraz zagospodarowania terenów inwestycyjnych likwidowanych kopalń tak, aby możliwe było posadowienie tam innych gałęzi przemysłu, przyszłościowych z punktu widzenia regionów i miejsc pracy.
- Rzeczywiście dzisiaj pewną trudnością jest koordynacja tych działań rewitalizacyjnych. Instytucji zaangażowanych w ten proces - od Skarbu Państwa po jednostki samorządu terytorialnego, instytuty badawcze, stronę społeczną - jest bardzo dużo. Potrzeba takiego operatora, który tchnie te procesy rewitalizacyjne na nową ścieżkę szybkiego działania - mówiła szefowa komisji ds. UE.
Jak przypomniał zaproszony na dyskusję szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, wniosek ws. utworzenia operatora rewitalizacji zgłosiła już wcześniej strona społeczna uczestnicząca w pracach komitetu sterującego Programu dla Śląska.
- Trzeba po prostu założyć spółkę z udziałem m.in. samorządów, naszej Metropolii, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - z równowagą udziałów - która będzie koordynowała te wszystkie działania rewitalizacyjne - wyjaśnił Kolorz.
Prezentujący podczas obrad podkomisji systemowe rozwiązania rekultywacji i rewitalizacji terenów poprzemysłowych Adam Gorszanów z Państwowego Instytytu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wskazał, że w wielu krajach kwestia ta stała się kołem zamachowym rozwoju.
- Chodzi o to, aby podnieść, wzorem krajów Unii Europejskiej, problematykę rekultywacji i rewitalizacji do rangi priorytetowego programu regionalnego - z odpowiednimi narzędziami operacyjnymi - mówił Gorszanów.
Jak zaznaczył, problematyka ta w przypadku woj. śląskiego wpisuje się w programy rozwojowe - od programów unijnych, przez rządowy Program dla Śląska, po strategie wojewódzkie i lokalne. Jednocześnie dotyczy szczególnie miast ze zlikwidowanym przemysłem ciężkim i wysokim odpływem ludności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.