Górnictwo zmienia się na naszych oczach. Zamykane są kopalnie, zmienia się przeznaczenie niektórych obiektów, inne znikają z powierzchni ziemi. Jak chronić historię Śląska, branży węglowej, ludzi z nią związanych? Zastanawiano się nad tym podczas konferencji, jaka miała miejsce 25 kwietnia w Zabrzu.
W zabytkowej Hali kompresorów przy szybie Carnall kopalni Królowa Luiza odbyła się konferencja pt. Dziedzictwo górnictwa – współczesne bogactwo górnośląskiej historii. Zastanawiano się nad rolą Ośrodka Dokumentacji Górniczej.
- Nasze działania w zakresie zachowania tego, co zostało po górnictwie w porównaniu ze skalą zmian jakie zachodziły i nadal zachodzą w branży to kropla w morzu potrzeb. Stąd wzięła się inicjatywa powołania do życia Ośrodka Dokumentacji Górniczej. Ten temat niestety ciągle spotyka się z niezrozumieniem władz. Nie ma także określonej polityki co do tego, co warto zachować, udokumentować – podkreślał Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Kiedy przed laty restrukturyzowano branżę, zwalniano ludzi, zamykano kopalnie – nie przejmowano się dokumentacją. Wiele cennych materiałów trafiło na makulaturę. Część uratowali byli pracownicy wynosząc je do domów, chowając w piwnicach czy na strychach, chronią je w ten sposób przed zniszczeniem. Te, które trafiły do archiwów, są porozrzucane po różnych instytucjach.
Ośrodek Dokumentacji Górniczej ma za zadanie zbierać, opracowywać i upowszechniać dokumentację i inne cenne pozostałości związane z eksploatacją węgla na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim.
Tematyka badań historycznych ma dotyczyć: sposobu rozpoznania złóż i budowy kopalń, sposobu udostępniania pokładów, rozwoju systemu eksploatacji, technik urabiania węgla, transportu, zakładów wzbogacania węgla, ochrony powierzchni, zasad bezpieczeństwa.
- Planujemy objęcie badaniami nie tylko obszaru związanego z górnictwem w aspekcie jego rozwoju techniczno-technologicznego, ale również poszerzenie go o tematykę z dziedziny życia społecznego i kulturowego, geografii ekonomicznej i kulturowej czy demografii – informuje dyr Szewczyk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sztygaruw i nadsztygarowie bo ciężko pracują orderami i pieniędzmi bo robolem gurnicy tylko szkody robią i za nic biorą pieniądze