Jednym z najważniejszych punktów International Mining Forum 2019 było podpisanie porozumień o współpracy między Grupą Kapitałową JSW a potentatami branży informatycznej, czyli firmami Microsoft, IBM i SAP Polska. Jak podkreślił Daniel Ozon, prezes JSW, spółka stawia na automatyzację, robotyzację, cyberbezpieczeństwo i integrację IoT.
- Cyfrowe modelowanie złoża, mapy cyfrowe zamiast analogowych, autonomiczne kompleksy ścianowe – to nasz krok w kierunku Przemysłu 4.0 – wyliczał Daniel Ozon.
W realizacji tych zamierzeń mają JSW pomóc partnerzy, informatyczni potentaci.
- Przemysł 4.0 to kierunek, w którym nieuchronnie zmierzamy. Automatyzacja, dane cyfrowe i cyfrowa łączność to kierunek, który jest już wyznaczony w przemyśle i pokrywa się z kierunkiem rozwoju JSW – powiedział prof. Artur Kozłowski, dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG.
Trójstronny list intencyjny, podpisany wspólnie przez JSW, JSW IT Systems oraz SAP Polska, to kolejne porozumienie w zakresie IT. Dotyczy przede wszystkim współpracy w zakresie rozwiązań wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem oraz integracji obszarów nowoczesnej technologii i informatyki.
Współpraca ta ma na celu usprawnienie procesów przetwarzania dużej ilości danych wykorzystywanych w branży górniczej.
– Cyfrowa transformacja i całościowe podejście do działań związanych z optymalizacją miejsca pracy i zarządzania danymi są niemożliwe bez takich partnerów, jak Microsoft, IBM czy SAP. Bez nich nie da się tego zrobić – podkreślił Piotr Toś, prezes zarządu JSW IT Systems.
Daniel Ozon opowiadał o planach JSW. Celem spółki jest m.in. wydłużenie efektywnego czasu pracy maszyn pod ziemią. Do tego dochodzi digitalizacja procesu badania jakości paliw stałych.
- Wysokie parametry są ważne dla naszych partnerów. Wymagania klientów rosną z roku na rok, nasza konkurencja też dba o jakość – podkreślił prezes JSW.
Do laboratorium zakupiono kilka robotów. Analiza prowadzona przez pracowników za pomocą mikroskopu zajmowała nawet kilkanaście godzin, teraz ten proces został w pełni zautomatyzowany.
JSW stawia też na bezpieczeństwo załogi. W tym zakresie także przewidywany jest rozwój i zastosowanie najnowszych technologii, np. dotyczących lokalizacji załogi pod ziemią.
- Pracujemy cały czas nad rozbudową kompetencji, które mogą być wykorzystywane nie tylko w JSW, ale także w innych polskich spółkach górniczych – powiedział Daniel Ozon. – Światłowody i sensory dostarczają ogromu informacji, dzięki nim wiemy na przykład, gdzie znajduje się załoga w sytuacjach zagrożenia, możemy też w pełni monitorować pracę maszyn.
- Wyciągnęliśmy wnioski po wypadku na Zofiówce – podkreślił prezes Ozon.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.