W najbliższej perspektywie złoty będzie zmieniać się w wąskim przedziale - uważają ekonomiści w czwartek, 18 kwietnia. Rentowności papierów skarbowych mogą nieco zwyżkować.
- Spodziewam się, że w perspektywie najbliższych kilku dni EUR/PLN będzie wahał się wokół 4,28-4,30, a EUR/USD oscylował wokół 1,13, o ile w czasie wolnym od pracy nie dojdzie do jakichś ważnych, nieprzewidzianych zdarzeń z życia polityczno-społecznego - powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.
Komentując czwartkowe notowania Ryczko dodał, że choć dane na temat polskiej produkcji przemysłowej były lepsze od oczekiwań, to złoty osłabiał się w trakcie notowań.
- Inwestorzy, zwłaszcza zagraniczni, przywiązują większą wagę do danych z rynków światowych i cóż z tego, że dane o produkcji zachęcałyby raczej do umacniania się złotego, skoro rynek zignorował dane GUS i decydowały flowy kapitału - powiedział Ryczko.
- Zbliża się okres świąteczno-weekendowy, w związku z tym część rynków finansowych będzie zamknięta. Spadek złotego dzisiaj może być właśnie efektem zamykania pozycji przez część inwestorów przed okresem przerwy, a wiadomo, że najchętniej zmniejsza się ekspozycję na pozycjach zyskownych - dodał Ryczko.
W piątek wieczorem na rynek dotrą informacje o decyzji agencji Moody's w sprawie polskiego ratingu. Wcześniej, o godz. 14.30 inwestorzy poznają dane o pozwoleniach na budowę z USA.
Ponadto, inwestorzy poznają odczyty PMI dla gospodarki amerykańskiej w zakresie przemysłu i usług oraz dane GUS o produkcji przemysłowej w Polsce (godz. 10.00).
Rynek długu
- Oczekuję niewielkich wzrostów rentowności polskich papierów skarbowych w najbliższych dniach. Spread między naszymi dziesięciolatkami a niemieckimi bundami powinien utrzymać się na zbliżonym poziomie - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
Na rynkach bazowych osłabienie obligacji. Rentowność niemieckich 10-latek spada do 0,04 proc., a amerykańskich idzie w dół do 2,569 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.