Złoty może się umocnić do 4,26-4,27 wobec euro - uważają ekonomiści. Ich zdaniem jest szansa na spadek rentowności SPW na długim końcu krzywej i zawężenie spreadu do bunda.
- Spodziewam się w ciągu najbliższych trzech dni umacniania się złotego do poziomu 4,27 EUR/PLN, a w perspektywie około tygodnia nawet 4,26 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.
W środę Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC podtrzymał też forward guidance dla stóp proc. - pozostaną one bez zmian co najmniej do końca 2019 r.
Prezes EBC Mario Draghi na konferencji prasowej podkreślał, że bank jest gotów użyć wszelkich instrumentów, gdyby inflacja nie wykazywała oznak zbiegania do celu. Podkreślał, że EBC analizuje wpływ negatywnych efektów niskich stóp procentowych na sytuację banków, a wszelkie decyzje ws. szczegółów programu TLTRO-III uwzględniać mają odporność gospodarki eurolandu (bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu w strefie euro pozostaje negatywny) oraz siłę bankowego kanału transmisji polityki monetarnej.
RYNEK DŁUGU
- Pojawia się szansa na wypłaszczenie krzywej przez spadek rentowności na długim końcu. Czekają nas trzy tygodnie bez aukcji, a większych czynników ryzyka nie ma. Jest też szansa na zawężenie spreadu do bunda - powiedział diler SPW z mBanku Mateusz Milewski.
Dodał, że polskie obligacje nadal będą poruszały się w ślad za rynkami bazowymi.
Najbliższy przetarg Ministerstwo Finansów zaplanowało na 25 kwietnia. Podaż na aukcji sprzedaży może wynieść 4-8 mld zł.
Na rynkach bazowych umocnienie obligacji. Rentowność niemieckich 10-latek spada o 3 pb do minus 0,04 proc., a amerykańskich idzie w dół o 2 pb do 2,48 proc.
środa środa wtorek 16.30 9.50 16.20
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.