W 2030 r. na Śląsku nadal będzie miejsce dla górnictwa – podkreślił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, przy okazji dyskusji nad strategią rozwoju województwa śląskiego. Ma ona powstać po przeprowadzeniu szerokich konsultacji ze wszystkimi środowiskami. W Katowicach 8 kwietnia pod patronatem marszałka województwa śląskiego odbyła się debata na ten temat.
W Sali Sejmu Śląskiego rozmawiano o tym, że województwo ma się znaleźć wśród wiodących regionów przemysłowych z dużym i ciągle się powiększającym udziałem innowacyjności, także w branży górniczej. Zarząd województwa zaprosił do dyskusji przedstawicieli biznesu, nauki, samorządów lokalnych i organizacji społecznych.
- Obecny zarząd już na początku swojej kadencji rozpoczął dyskusję i konsultacje w sprawie przyszłości regionu. Chcę za to podziękować – podkreślił Grzegorz Tobiszowski.
Jego zdaniem w perspektywie najbliższych kilkunastu lat woj. śląskie wzmocni przemysłowy charakter, z wciąż znaczącą rolą górnictwa węgla kamiennego, ale przede wszystkim z rosnącym udziałem innych branż, w tym sektora innowacyjnych, zaawansowanych technologii.
- Górnictwo wciąż będzie miało znaczący udział w gospodarce regionu – podkreślił, dodając, że na pewno wzrośnie rola innych gałęzi gospodarki, jak motoryzacja i informatyka. Przypomniał zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który wielokrotnie mówił o Śląsku jako o polskiej „Krzemowej Dolinie”.
Jakub Chełstowski, marszałek województwa, podkreślił, że dokumenty planistyczne są bardzo ważne.
- Dla urzędników jest to potem encyklopedia, jak i dlaczego wydawać publiczne pieniądze. Musimy to dobrze dopracować, aby przyszła perspektywa budżetowa województwa była oparta o dobre kierunki i dobre wskaźniki, a przy tym by nie był to koncert życzeń - wyjaśnił Chełstowski.
Priorytety dla Śląska to ochrona środowiska, zrównoważony rozwój poszczególnych części województwa, tworzenie mechanizmów wzrostu gospodarczego oraz odwrócenie negatywnych trendów demograficznych.
- Do 2050 r. jest ryzyko zmniejszenia liczby mieszkańców woj. śląskiego o prawie 800 tys. - wyliczył marszałek.
Strategia, nad której aktualizacją rozpoczęły się prace, ma wskazywać kierunek rozwoju gospodarczego regionu.
W czasie dyskusji Grzegorz Tobiszowski przypomniał starania Ministerstwa Energii o unijne środki na pomoc dla obszarów pokopalnianych na ich transformację.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.