Jesteś pracownikiem kopalnianego dozoru? Masz problem, bo nie możesz być pewien, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaliczy Ci lata zatrudnienia do pracy górniczej, uprawniającej do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Nawet sądy nie są w stanie jednoznacznie określić, czy takie uprawnienie Ci przysługuje.
Od 10 lat kolejne rządy były zobowiązane przygotować stosowne rozporządzenie, ale tego nie zrobiły. Także teraz nie toczą się żadne prace nad oczekiwanymi przepisami. W tej sprawie interpelację złożył poseł Kukiz’15 Krzysztof Sitarski i obiecuje, że problemu nie odpuści.
Kiedy w 2007 r. zmieniały się emerytalne przepisy górnicze, przy ich tworzeniu współpracowała aktywnie strona społeczna, w tym związki zawodowe. Nowelizowana ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uzupełniona miała być rozporządzeniem regulującym kwestie zatrudniania i uprawnień osób z dozoru kopalnianego, który wykonuje prace częściowo na powierzchni, częściowo pod ziemią. Niestety sprawę zaniedbano, co od wielu lat rodzi uciążliwości, naraża byłych pracowników na stres, niedogodności i konieczność dochodzenia swoich praw w sądach.
- Obecna sytuacja różnicuje obywateli, powoduje niepewność co do uprawnień emerytalnych osób pracujących przez lata w niebezpiecznych warunkach – mówi Krzysztof Sitarski.
Na interpelację poselską w tej sprawie odpowiedziały mu resorty energii oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. Oba poinformowały, że prac w sprawie przygotowania rozporządzenia nie prowadzą i że nie leży to w ich kompetencjach.
Poseł Kukiz’15 obiecał sprawy nie odpuszczać i wystąpił do prezesa Rady Ministrów z żądaniem wskazania ministra właściwego do wykonania zapisów ustawy emerytalnej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I co zdechło ? po temacie ? w pierwszej kolejności należy znowelizować albo zlikwidować 25 letnie nie przystające do realiów Zarządzenie Nr 9 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia stanowisk kierownictwa ruchu i dozoru ruchu, zg. z nim np. jeden inspektor ma 1 zjazd i miesiąc zaliczony do pracy górniczej a drugi innej branży ma 10 zjazdów i miesiąc nie zaliczony, idiotyzm. Wielu starszych pracowników by na tym skorzystało i odeszło parę lub paręnaście miesięcy wcześniej na emeryturę.
Nie zgodzę sie z stwierdzeniem, że najsłabsi uczniowie i studenci idą do górnictwa. Kieruję pytania do 'Olo': 1. Na jakiej podstawie tak tak uważasz? Proszę przedstaw dowody, statystyki, liczby. 2. Kim Ty jesteś i za kogo się uważasz, że dajesz sobie prawo do pisania takich stwierdzeń? Oraz kto Ci daje prawo krytykowania kto gdzie pracuje. Może zazdrość przemawia przez Ciebie, że Ty nie możesz pracować w kopalni. Pozwólmy ludziom pracować gdzie chcą. Co do przedmiotu tego artykułu to problem w moim odczuciu leży po stronie ustawodawcy. Zresztą zawsze jak jaka ustawa kuleje to w konsekwencji grupy społeczne są przedmiotem wzajemnego obrażania np że sztygar w biurze siedzi a ma być na dole itp Cytujac za ustawa, może nie dosłownie ale osoba dozoru nie jest pracownikiem fizycznym. Nwm czy szanowni komentujący to wiedza ale pracownik który przechodzi do dozoru czy tam jak wolicie 'na etat' traci wszystkie upoważnienia, bo nie wykonuje (teoretycznie) pracy fizycznej, bo nie od tego jest. Kwestie emerytalne jak napisałem wyżej to sprawa ustawy a nie debaty publicznej. I bardziej nieudolny rzad w tej kwestii tym więcej publicznej pyskówki i patologii z tym związanej
Nie czarujmy sie do gornictwa ida najslabsi uczniowie i studenci
Tak samo jest z odrabianiem wojska krwi i rewirow od 1991 jak ustawa weszla w.2008 tacierzynskie ktos to podpisal i nikt nieumie nic zrobić.Gdzie jest Kolor z Ziętek Hutek Duda siedzą.cicho.....
Górnicy a takie bzdury wypisują... Kazać dozorowi i kierownictwu pracować do 65 to kolejny gwóźdź do trumny górnictwa. Wolicie żeby kierowali wami ludzie, którzy wcześniej pracowali fizycznie i mają o tym pojęcie czy tacy, którzy nigdy kilofa w łapie nie mieli? Kto mając przepracowane 10 lat jako fizyczny na dole chętnie te 10 lat przekreśli i przymnie awans? Całkowite odebranie takim ludziom prawa do wcześniejszej emerytury spowoduje, że w kierownictwie będą tylko ludzie prosto po AGH, a w niedługim czasie już nawet nie oni, bo nikt nie studiuje z miłości do górnictwa. Ostatecznie dojdzie do sytuacji, że pokierują wami ludzie, którzy kopalnie oglądali tylko w telewizji. Gratuluję pomysłu...
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
'od sztygara w górę do 65' lat tak? To ciekawe co byś rylu zrobił gdyby dozór ci nie pomógł i nie dopilnował. I jaki byłby wykon bez dozoru. Dozór tak samo jak pracownicy fizyczni przebywa w tym samym wyrobisku i jest narażony na takie same niebezpieczeństwa to dlaczego mamy pracować do 65 lat a ryl na taśmie, który śpi połowe dniówki ma robić 25lat lub do 50 roku?
Kiedy skończą się spacery dozoru dla emerytury ZUS po dole?????????????
Od sztygara w górę praca do 65 min!!! a za same odbijanie lewych zjazdów emerytura socjalna
Z rozporządzenia jasnowynika częściowa praca dołowa częściwe przywileje emerytalne nie można mieć ciastko i zjeść ciastko .... jaka praca taka emerytura siedzą u góry i cierpią na plaskiyrze na tam kaj kończą się plecy ha ha ha