Budowa dwóch z trzech powstających w Katowicach basenów sportowych powinna zakończyć się jeszcze w bieżącym roku, na początku przyszłego obiekty zostaną oddane do użytku mieszkańcom. W 2020 r. powstanie trzeci basen - przekazali przedstawiciele samorządu.
Koszt budowy wszystkich obiektów to ponad 90 mln zł.
- Baseny w Katowicach nabierają kształtów. Prace budowlane w Brynowie i Burowcu powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Następnie czeka nas etap procedur odbiorowych i uruchamiania aparatury - tak by z początkiem przyszłego roku móc obiekty udostępnić mieszkańcom - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej na budowie basenu w Brynowie prezydent Katowic Marcin Krupa.
Jak dodał, lokalnym władzom zależy, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z obiektów znajdują się m.in.: sześciotorowy basen sportowy o wymiarach 25 na 16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów czy zjeżdżalnia. W wybranych obiektach pojawią się także gabinety odnowy biologicznej, siłownia, hale sportowe i sauny.
- Podjąłem także decyzję o preferencyjnej cenie dla mieszkańców Katowic, którzy zapłacą za bilet o połowę mniej - 8 złotych za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy - dodał prezydent. Budowa basenów znalazła się w programie wyborczym Krupy, określanym jako "Umowa z mieszkańcami Katowic".
Jak podają urzędnicy do budowy każdego z obiektów potrzebnych jest około 2600 metrów sześciennych betonu oraz około 175 ton stali. Prace nad realizacją basenów przy ul. Kościuszki i przy ul. Hallera ruszyły w połowie 2017 roku, natomiast przy ul. Wczasowej kilka miesięcy później.
Najbardziej zaawansowane prace są w obiektach przy ul. Kościuszki w Brynowie oraz przy ul. Hallera w Szopienicach-Burowcu. Wykonawcą jest firma NDI. Ostatnie dni to zaawansowane roboty dachowe, a także prace wewnątrz tych obiektów. W obiektach znajdą się niecki, których fragmenty już są zamontowane. Ostatnie ich fragmenty - podłoże zostanie wstawione na ostatnim etapie prac, kiedy całość zostanie zespawana, a następnie napełniona wodą.
- Niecki wykonane są ze stali szlachetnej, która ze względu na bardzo dobre własności antykorozyjne, jest materiałem dedykowanym do stosowania w środowiskach agresywnych, takich jak np. baseny czy woda morska - wyjaśnił dyrektor projektu Arkadiusz Tuszkowski z firmy NDI.
Jak zaznaczył, samorząd Katowic zdecydował się na zastosowanie nowoczesnego systemu uzdatniania wody basenowej, na który składają się filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodu, z soli kuchennej, na zasadzie elektrolizy membranowej. - Rozwiązania te zapewniają najwyższą jakość wody i niskie zużycie energii, wody i odczynników chemicznych - podkreślił dyrektor.
Trzeci basen - w Zadolu przy ul. Wczasowej - realizuje firma ERBUD. Wykonawcza zakończył już prace nad fundamentami i izolacją, a także rozpoczął prace nad ścianami i słupami żelbetowymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na którym basenie będzie wieża do skoków do wody? Obecnie najbliższa jest w Częstochowie. Chyba stać Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię na basen z możliwością poskakania do wody.