Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser SA rozpoczęła realizację nowych kontraktów dla jednostek Ministerstwa Obrony Narodowej - poinformowała portal netTG.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy spółki. Zamówienia, których wartość to ok. 1 mln zł dotyczą filtropochłaniaczy do różnego rodzaju pojazdów kołowych i gąsienicowych oraz pochłaniaczy do aparatów ewakuacyjnych dla żołnierzy ATE-1. Dostawy będą przekazywane odbiorcom sukcesywnie w drugim kwartale br.
Ponadto od stycznia do końca marca br. finalizowanych jest kilkanaście zamówień dla firm wykonujących zabudowy systemów filtrowentylacyjnych w wojskowych pojazdach specjalistycznych, głównie pod kątem ich zabezpieczeń pożarowych. Wyroby dla wojska stanowią blisko jedną czwartą całorocznej produkcji Fasera. Tarnogórska fabryka ma w aktualnie ofercie 129 różnorodnych produktów, z tego 31 dla wojska.
- Jednostki Ministerstwa Obrony Narodowej to dla nas wyjątkowi kontrahenci, bardzo wymagający, ale też niezwykle rzetelni i skrupulatni w realizacji umów. To poważni partnerzy biznesowi i chyba każda firma produkcyjna chciałaby takich właśnie mieć. Staramy się nadążać za zmieniającymi się potrzebami wojska, a niekiedy udaje się wyprzedzać naszym asortymentem produkcyjnym zmiany, które dopiero będą wprowadzane w wyposażeniu sił zbrojnych. Dla funkcjonowania fabryki istotny jest aspekt finansowy kontraktów, ale równie ważna jest satysfakcja, że mam swoją cegiełkę w obronności kraju oraz, że pomagamy żołnierzom w wypełnianiu ich niezwykle odpowiedzialnych misji. Bardzo sobie wszyscy w fabryce cenimy nagrodę, którą Faser otrzymał w Ogólnopolskim Konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa – 2018” w kategorii „Innowacyjny Produkt”. Doceniono nasz filtropochłaniacz (FPT 200R DANA) do samobieżnych armatohaubic - mówi Tomasz Sosnowski, prezes zarządu - dyrektor generalny tarnogórskiej fabryki.
Faser produkuje m.in. osiem typów filtropochłaniaczy dla pojazdów i obiektów wojskowych, w tym schronów. Dla osób mało obeznanych ze sprzętem ratowniczym warto dodać, że filtropochłaniacze są najważniejszym elementem urządzeń filtrowentylacyjnych do ochrony zbiorowej dróg oddechowych. Służą do oczyszczania powietrza z bojowych środków trujących i biologicznych.
Tegoroczne zamówienia dla jednostek MON związane są z bieżącym serwisowaniem wyposażenia. Aparaty ATE-1 mają pięcioletni okres użytkowania, ale pochłaniacze po każdych ćwiczeniach należy wymieniać, ponieważ jest to element jednorazowego zastosowania. Tego typu aparaty są przeznaczone dla załóg pojazdów opancerzonych. Służą do ochrony dróg oddechowych podczas ewakuacji i bezpiecznego oddychania w wodzie. Filtropochłaniacze w pojazdach wojskowych trzeba zgodnie z przepisami wymieniać po przejechaniu ściśle określonej liczby kilometrów (zależnie od typu i przeznaczenia danego pojazdu) oraz gwarantowanym, pięcioletnim terminie użytkowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.