Tramwaje dwóch linii na nowej trasie na południe Katowic będą kursować przez większość dnia co 15 minut; oznacza to w praktyce, że tramwaj będzie odjeżdżał co 7-8 minut - podały w czwartek, 28 marca, Tramwaje Śląskie (TŚ).
Według TŚ taki ruch tramwajów powinien zapewnić sprawną obsługę tzw. potoku pasażerskiego, określonego w modelu ruchu, który powstał pod kątem przygotowywanej wciąż inwestycji. W opracowaniu, uwzględniającym zaktualizowany przebieg trasy, pada wartość około 4,2 mln pasażerów rocznie.
"Zmiana przebiegu ostatniego odcinka inwestycji oraz dynamiczne procesy urbanizacyjne w tej części Katowic spowodowały potrzebę stworzenia aktualnej prognozy dla tego przedsięwzięcia. Jeśli prognozy specjalistów potwierdzą się, nowy odcinek będzie jednym z najpopularniejszych w Katowicach" - wskazał w czwartkowej informacji TŚ prezes tej spółki Bolesław Knapik.
Tramwaje Śląskie wstępnie planują, że do nowego przystanku końcowego "Kostuchna Centrum Przesiadkowe" będą docierały linie nr 16 i 36. Jeżeli frekwencja na nowym połączeniu rozłoży się po połowie, projektowane odcinki linii w dzisiejszym rankingu popularności wśród pasażerów, zajęłyby wspólnie 6. miejsce (każda po 2,1 mln pasażerów).
Obecnie roczna liczba wszystkich podróży tramwajowych na terenie Katowic to ponad 28 mln. Zdecydowanie najpopularniejszą jest linia nr 20 (Chorzów Rynek - Katowice Załęże - Katowice Rynek - Katowice Zawodzie - Katowice Szopienice pętla), na której roczna liczba przejazdów wynosi około 6 mln.
Po ukończeniu linii tramwajowej w stronę południowych dzielnic Katowic w 2023 r. największe obłożenie na niej spodziewane jest między pętlą w Brynowie, gdzie powstaje węzeł przesiadkowy, a przystankiem Brynów Kolejowa. TŚ spodziewają się, że popularne wśród pasażerów będą przystanki: ostatni w Kostuchnie, przy Osiedlu Odrodzenia i przy szpitalu w Ochojcu.
W połowie marca br. katowicki magistrat informował o rozpoczęciu konsultacji społecznych dotyczących raportu oddziaływania na środowisko nowej linii. W toku prac nad tym dokumentem m.in. wzięto pod uwagę głosy mieszkańców, dokonując korekt w stosunku do przebiegu trasy zaprezentowanego w 2016 r. Najważniejsza dotyczy przebiegu trasy na ostatnim odcinku.
Długość torowiska wyniesie ok. 5 km. Trasa rozpocznie bieg od powstającego obecnie centrum przesiadkowego Brynów, a zakończy - kolejnym centrum przesiadkowym Kostuchna. Na nowej linii powstanie sześć przystanków, z których trzy będą zapewniały możliwość bezpośredniego przesiadania się na autobus w systemie "drzwi - drzwi".
Jedną z największych zalet tramwaju na południe ma być jego szybkość. Średni czas podróży tramwajem z Kostuchny do Rynku wyniesie w godzinach szczytu około 20-24 minuty, co ma dać atrakcyjną alternatywę dla dojazdu samochodem. Wzdłuż linii tramwajowej będzie biegła droga rowerowa, a na przystankach pojawią się parkingi dla rowerów.
Pierwotnie zakończenie budowy tramwaju na południe planowano na IV kwartał 2020 r. Termin ten zostanie przesunięty, ponieważ w trakcie prac nad raportem środowiskowym zdecydowano, że mimo możliwości prawnych wynikających z tzw. specustawy drogowej, Urząd Miasta w Katowicach będzie zmierzał do kompromisu z właścicielami możliwie największej liczby nieruchomości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.