Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski omawia z instytucjami finansowymi z udziałem Skarbu Państwa możliwość stworzenia funduszu, który mógłby wesprzeć spółki węglowe i ich otoczenie w pozyskaniu finansowania inwestycji. Zdaniem wiceministra, pozyskiwanie finansowania to obecnie duże wyzwanie.
- Pozyskanie finansowania to duże wyzwanie i duży problem. Dlatego jestem po dwóch rozmowach z naszymi instytucjami finansowymi - chodzi o instytucje finansowe z kapitałem Skarbu Państwa, żebyśmy zastanowili się nad stworzeniem pewnego funduszu wsparcia dla spółek węglowych, ale i spółek otoczenia górniczego, gdzie pomoglibyśmy im w pozyskaniu środków pieniężnych na inwestycje, które mogą przeprowadzić po zakontraktowaniu się w Polskiej Grupie Górniczej czy Jastrzębskiej Spółce Węglowej - powiedział w czwartek Tobiszowski na antenie Polskiego Radia Katowice.
Wiceminister ocenił, że wypracowanie takiego mechanizmu finansowania mogłoby służyć także polskim spółkom (np. świadczącym usługi górnicze) w sytuacji ich zaangażowania w projekty za granicą. Takie możliwości - przypomniał Tobiszowski - otwierają się np. w Indiach, gdzie planowane są inwestycje w sektorze wydobywczym, w których realizacji mogłyby uczestniczyć polskie firmy.
- Finansowanie wypracowane w Polsce powinno pomóc również tam - ocenił wiceszef resortu energii.
Komentując ubiegłoroczne wyniki finansowe spółek węglowych (Polska Grupa Górnicza miała prawie 0,5 mld zł zysku netto, a Jastrzębska Spółka Węglowa ponad 1,7 mld zł) Tobiszowski ocenił je jako "budujące" i dające stabilność działania. Podkreślił jednocześnie, że - wobec stojących przed sektorem wydobywczym wyzwań inwestycyjnych oraz związanych ze spłatą starych zobowiązań - konieczne jest pilnowanie kosztów oraz utrzymanie reżimu finansowego. Podkreślił, że w ub. roku górnicze spółki odprowadziły do budżetu państwa ponad 5 mld zł podatków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.