Kolejny raz dali znać o sobie wandale, uszkadzając zabytki górniczej przeszłości. Tym razem stało się tak z tabliczkami w tarnogórskim Parku Miejskim. Na części z nich oderwany został herb miasta.
Aleja Sztygarów, Skrót Gwarków, Aleja Skarbka, jak również Aleja Karbidek i Aleja Dobrego Urobku to nazwy ziemnych bądź asfaltowych alejek w parku, znajdującym się pomiędzy obwodnicą a ul. Wyszyńskiego. Świadczą one o górniczej przeszłości tego terenu. Park założono w 1903 r. na terenie po eksploatacji rud żelaza. Pełno w nim kilkumetrowej wysokości pagórków, będących pozostałościami po górniczych hałdach. Najbardziej okazała z hałd została w 1977 r. przekształcona w górkę saneczkową. Przez krótki czas funkcjonował na niej zaczepowy wyciąg narciarski.
W październiku 2013 r. w związku ze 110 rocznicą założenia parku ustawiono w nim drewniane tabliczki z nazwami alejek. Wykonał je tarnogórski rzeźbiarz Piotr Gregulski. Jak nas zapewnił Mariusz Jarzombek z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, tabliczki te są okresowo konserwowane. Niestety, poszanowania dla tego sposobu upamiętnienia górniczej przeszłości miasta nie wykazują wandale. Okazuje się, że najłatwiej dało się oderwać tablicę herbową, przyklejaną w lewym górnym rogu tabliczki z nazwą alejki.
Swoje nazwy otrzymało osiem parkowych alejek. Można przypuszczać, że dalszych tabliczek już nie będzie. W lipcu 2017 r. Park Miejski wraz z innymi obiektami zgłoszonymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dokonywanie zmian w stanie faktycznym takiego obiektu nie jest obecnie tak proste jak przed wpisem na listę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.