W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie eksperci ZG Sobieski zachęcali gimnazjalistów do kształcenia się w zawodach niezbędnych dla kopalni, która będzie dostarczała węgiel m.in. dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Natomiast energetycy dzielili się doświadczeniem zawodowym podczas wykładów dla młodzieży, wspierając tym samym proces rekrutacyjny do klas pierwszych techników. Wspierając klasy patronackie Tauron chce zapobiegać powstawaniu luki kompetencyjnej i pozyskać w przyszłości odpowiednio wykształconą kadrę.
Jak poinformowali w komunikacie przedstawiciele spółki obecnie największe zapotrzebowanie kadrowe w Tauron Wydobycie jest na średnią kadrę techniczną spełniającą wysokie wymagania w zakresie obsługi i eksploatacji nowoczesnych maszyn i urządzeń górniczych, w szczególności na stanowiska takie jak górnik, ślusarz i elektromonter.
- Nowoczesne przedsiębiorstwa sektora wydobywczego potrzebują dobrze wyszkolonych kadr. Dzięki 22 klasom patronackim i działaniom promującym kształcenie młodych do zawodów związanych z górnictwem, już na poziomie szkolnictwa zawodowego, dbamy o zagwarantowanie sobie w przyszłości pracowników o profilach zawodowych dopasowanych do potrzeb zakładów górniczych Tauron Wydobycie, które dostarczają węgiel dla energetyki i produkują ekologiczne paliwo Ekogroszek – mówi Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Tauron Wydobycie prowadzi bliską współpracę ze szkołami średnimi oraz uczelniami wyższymi w zakresie zapewnienia dopływu odpowiednio wykwalifikowanej średniej i wyższej kadry do Spółki. Aktualnie spółka obejmuje umową patronacką już 22 klasy, w tym 10 klas w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, 9 klas w Zespole Szkół w Libiążu oraz 3 klasy w Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach.
Nawiązanie współpracy ze szkołami w Jaworznie, Libiążu oraz Brzeszczach zapewnia Tauron Wydobycie dopływ odpowiednio wykwalifikowanej średniej kadry, a uczniom pozwala nabyć umiejętności praktyczne w rzeczywistym środowisku pracy i daje możliwość poznania nowych rozwiązań i technologii stosowanych w branży górniczej.
Podobne działania podejmuje Tauron Wytwarzanie w zakresie zawodów dla energetyki.W CKZIU w Jaworznie spółka objęła patronatem uczniów kształcących się w zawodach technik elektryk i technik automatyk.
W Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu patronatem zostali objęci uczniowie kształcący się w zawodach technik elektryk i technik mechanik.
- Odpowiadając na potrzeby oświaty z zakresu przygotowania młodzieży do potrzeb zmieniającej się gospodarki, TAURON Wytwarzanie aktywnie uczestniczy w kształceniu dualnym młodzieży – informuje Kazimierz Szynol, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie. Dzięki utworzeniu klas patronackich powstał zespół młodych osób, tworzących potencjalny zasób dobrze wykształconej i przygotowanej kadry dla naszej spółki – dodaje Kazimierz Szynol, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie.
Szkoła i zakład pracy to podmioty uzupełniające się nawzajem w procesie edukacji młodych ludzi, dzięki takiemu połączeniu uczniowie zdobywają wiedzę, umiejętności i doświadczenie potrzebne na ścieżce zawodowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.