Kurs euro do złotego na początku przyszłego tygodnia (od poniedziałku 25 marca) będzie poruszał się w trendzie bocznym w przedziale 4,28-4,31 - ocenił Wojciech Stępień, ekonomista BGŻ BNP Paribas. Jego zdaniem, wsparciem dla złotego będą dobre dane z polskiej gospodarki, ciążyć zaś będzie spadek notowań euro do dolara.
- Na początku przyszłego tygodnia można się spodziewać ruchu bocznego na EUR/PLN w przedziale 4,28-4,31 - powiedział Stępień PAP Biznes.
Euro osłabia się w piątek do dolara o 0,9 proc. W ślad za wspólną walutą podąża złoty - EUR/PLN rośnie o 0,3 proc., a USD/PLN idzie w górę o 1,2 proc.
Osłabienie euro nastąpiło po publikacji PMI dla niemieckiego przemysłu w piątek rano. Wstępny odczyt wskaźnika wyniósł w marcu 44,7 pkt. wobec 47,6 pkt. na koniec lutego. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie do 48,0 pkt.
Zdaniem ekonomisty BGŻ BNP Paribas, słabsze odczyty PMI z Niemiec spowodowały osłabienie euro i odwrót od ryzykownych aktywów, i ten czynnik będzie ciążyć euro w najbliższym czasie.
- PMI pokazują, gdzie znajduje się gospodarka europejska. Nie ma szans, żeby w takich warunkach pojawiły się nadzieje na wycofanie się EBC z bardzo luźnej polityki, a bez tego EUR/USD nie będzie rósł - powiedział Stępień.
- Krajowe dane mają pozytywny wpływ na złotego i to może ograniczać deprecjację polskiej waluty - dodał.
W czwartek GUS podał lutowe dane o produkcji budowlano-montażowej oraz o sprzedaży detalicznej, a w środę - o produkcji przemysłowej. Wszystkie te wskaźniki okazały się wyższe od konsensusu rynkowego.
W komentarzach ekonomiści oceniali, że odczyty dopełniają pozytywnego obrazu polskiej gospodarki na początku roku, a w lutowych danych "nie widać spowolnienia".
W skali całego tygodnia złoty umocnił się do euro o 0,1 proc., a do dolara osłabił o 0,1 proc. Kurs EUR/PLN wahał się między 4,29 a 4,31, a USD/PLN poruszał się w przedziale 3,77-3,80.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.