- Po rozstrzygnięciu planowanych na ten rok aukcji dotyczących wsparcia energetyki wiatrowej, zakontraktowana powinna być całość wymaganego 15-proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w jej krajowym zużyciu do 2020 r. - ocenił w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
W rozmowie z dziennikarzami w Katowicach wiceminister przypomniał, że w trakcie konsultacji jest przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt nowelizacji ustawy o OZE, który zakłada m.in. szybkie powiększenie mocy źródeł odnawialnych, przede wszystkim wiatraków usytuowanych na lądzie. Tobiszowski zapowiedział także w perspektywie kolejną, szerszą nowelizację ustawy o OZE.
Jak mówił wiceminister, konsultowana obecnie "krótka" nowelizacja służy przede wszystkim temu, by - jak mówił - "nie blokować możliwości wypełnienia limitu, który mamy uzgodniony z Brukselą". Chodzi o 15-procentowy udział energii odnawialnej w krajowym zużyciu brutto do 2020 r. Według Tobiszowskiego m.in. dzięki nowelizacji ustawy wymóg ten zostanie już niebawem spełniony.
- W tym roku - to jest bardzo realne - po ogłoszeniu aukcji, w wakacje, powinniśmy zakontraktować całe 15 proc. (udziału OZE w zużyciu), które mamy jeśli chodzi o wymogi do końca 2020 r. Powinno to być w tym roku zakontraktowane - powiedział Tobiszowski.
W końcu lutego br. Ministerstwo Energii przedstawiło projekt zmiany ustawy o OZE, który zakłada m.in. szybkie powiększenie mocy źródeł odnawialnych, przede wszystkim wiatraków. Jak wówczas informowano, zapobiegnie to konsekwencjom finansowym za nieosiągnięcie przez Polskę celu OZE na 2020 r.
W przekazanym do konsultacji publicznych projekcie ministerstwo zaproponowało przyznanie w 2019 r. w drodze aukcji wsparcia dla nowych wiatraków na lądzie o mocy 2,5 tys. MW. Istniejące wiatraki mają moc niemal 6 tys. MW, w wyniku aukcji z listopada 2018 r. ma powstać ponad 1,1 tys. MW nowych turbin. W sumie, przyrost mocy wszystkich rodzajów OZE w wyniku tegorocznych aukcji ma wynieść ponad 3,4 tys. MW, na które - obok wiatraków - ma się złożyć m.in. 750 MW instalacji fotowoltaicznych. Według ME będą one produkować rocznie prawie 9,2 TWh energii elektrycznej.
Razem z istniejącymi i budowanymi OZE, jeszcze w 2019 r. łączna moc źródeł odnawialnych ma osiągnąć ponad 13,6 tys. MW, a ich produkcja ponad 35 TWh. Według przedstawionych w lutym wyliczeń resortu, przez założeniu, że w 2020 r. zużycie energii elektrycznej w Polsce wyniesie prawie 184 TWh, udział OZE w produkcji sięgnie 19,23 proc., powyżej wymaganego 19,1 proc. Wszystko to ma zapobiec groźbie nieosiągnięcia przez Polskę celu udziału OZE w wysokości 15 proc. w końcowym zużyciu energii brutto, z czym mogłyby wiązać się kary finansowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.