Lasy Państwowe i Enea Operator podpisały porozumienie, na mocy którego będą współpracować przy ochronie zagrożonego w Polsce wyginięciem rybołowa. Na 20-metrowych słupach Enei Operator w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim zamontowanych zostanie ponad 20 platform, z których w przyszłym roku skorzystają zagrożone wyginięciem rybołowy - podała w środę, 13 marca, spółka Enea.
Obecnie nasz kraj zamieszkuje zaledwie od 25 do 30 par tych zwierząt. O projekcie informowaliśmy już wcześniej na portalu netTG.pl.
Projekt koordynowany przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych będzie realizowany przez ponad 30 nadleśnictw w północnej Polsce. Pieniądze dadzą Komisja Europejska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu LIFE. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, będzie kontynuowany po 2020 r.
Projekt wart 5,6 mln zł jest pierwszym tak kompleksowym przedsięwzięciem w Polsce. W sumie w latach 2017-2020 powstanie 240 platform na drzewach i kilkadziesięciu słupach wysokiego napięcia, a każde ze znanych stanowisk zagrożonego gatunku ptaków objęte będzie szczegółowym monitoringiem. Co roku kilku ptakom założone zostaną nadajniki GPS, możliwe będzie śledzenie ich tras migracyjnych. W Niemczech, gdzie zastosowano podobne działania, populacja tych ptaków potroiła się w ciągu 15 lat.
– To największe i najważniejsze dla ochrony rybołowów przedsięwzięcie realizowane kiedykolwiek w Polsce. Montowanie platform dla tych ptaków na słupach energetycznych to dobra i sprawdzona praktyka, uzupełniająca montowanie gniazd na odpowiednich drzewach. Wspólnie z naszymi partnerami zaangażowanymi w projekt liczymy, że bezpieczne i wygodne miejsca przyciągną w tym sezonie powracające rybołowy, zostaną zasiedlone i odbędą się w nich skuteczne lęgi – powiedział Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.