W Ustroniu podpisano w środę, 13 marca, porozumienie o realizacji "Zintegrowanego systemu wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji". Jednym z ważniejszych punktów programu będzie kompletna inwentaryzacja kotłów w uzdrowisku oraz badania emisji zanieczyszczeń powietrza.
Projekt ustroński prowadzony będzie w ramach programu prac rozwojowych - "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków (GOSPOSTRATEG)". Podpisy pod dokumentem porozumienia dla Ustronia złożyli Piotr Woźny - pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze oraz Przemysław Korcz - burmistrz Ustronia.
- Ustroń już wcześniej zaczął działać w podobnym kierunku i rozpoczął szeroko pojętą walkę ze smogiem. Inwentaryzacja kotłowni na terenie naszego miasta już się rozpoczęła, a prowadzą ją nasi kominiarze. Na chwilę obecną odwiedzili oni około 500 gospodarstw domowych co stanowi mniej więcej 1/6 wszystkich w Ustroniu – mówi burminstrz Przemysław Korcz.
Głównymi celami projektu są:
Ruszają testy ogólnopolskiego systemu inwentaryzacji źródeł emisji - kotłów na węgiel i drewno. Start w #uzdrowisko #ustroń. Dziś burmistrz Korcz podpisał umowę z @MPiT_GOV_PL @Wozny3 cyfrowa inwentaryzacja startuje jeszcze w marcu. pic.twitter.com/CSbRkV7NyQ
- Chcemy samorządom dać narzędzie do monitorowania przyczyn powstawania smogu, by mogły wydawać swe środki dokładnie tam gdzie jest to potrzebne. Pilotaż, który prowadzony jest m.in. w Ustroniu ma nam dać możliwość sprawdzenia systemu, a w przyszłości wprowadzenie go na skalę ogólnopolską – mówi Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. Pilotaż potrwa do końca grudnia tego roku. Za rok przetestowane narzędzia systemu trafią do wszystkich samorządów w kraju.
Projekt "Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji" zmierza do redukcji niskiej emisji w oparciu o poznany rozkład przestrzenny źródeł na terenie miasta.
Do programu w całym kraju przystąpiło 9 miast: Ustroń, Opoczno, Mszana Dolna, Nowy Targ, Skała, Karczew, Zabrze, Targówek (będący dzielnicą Warszawy) i Skawina. Za projekt w Ustroniu odpowiada Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.