Katowicki samorząd chce kompleksowo uporządkować sprawy związane ze sferą zagospodarowania przestrzennego oraz obowiązującymi w mieście standardami urbanistycznymi. Planami w tym zakresie zajmą się w marcu miejscy radni, rozpoczynają się też konsultacje niektórych projektów.
W ostatnich dniach rozpoczęły się konsultacje społeczne w zakresie ustalenia lokalnych standardów urbanistycznych, czyli m.in. zasad kształtowania nowej zabudowy mieszkaniowej. W przyszłym tygodniu zaprezentowany mieszkańcom będzie także projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla 28-hektarowego obszaru w katowickiej Dolinie Trzech Stawów, będącej popularnym miejscem rekreacji.
Natomiast 28 marca radni przyjmą dwa miejscowe plany zagospodarowania oraz podejmą decyzję zmierzającą do wprowadzenia zmian w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice. To dokument, którego zapisy są wiążące dla miasta przy sporządzaniu planów miejscowych. W tych planach - będących aktami prawa miejscowego - ustala się przeznaczenie danych terenów oraz określa sposoby ich zagospodarowania i zabudowy.
Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun podkreśla, że procedura planistyczna to bardzo ważny dla miasta proces.
- O przystąpieniu do prac decydują radni, a następnie rozpoczyna się - często długi, ze względu na swój charakter - proces przygotowania danego planu miejscowego, który musi być oparty także na innych dokumentac,h m.in. na Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - wyjaśnił wiceprezydent.
W aktualizowanym studium wskazano 11 obszarów, dla których w pierwszej kolejności należy przygotować odpowiednie założenia. To tereny, gdzie np. planowane są miejskie inwestycje, jak stadion w rejonie ul. Bocheńskiego. W sumie dotyczy to blisko 340 hektarów, położonych zarówno w śródmieściu Katowic, jak i w niektórych dzielnicach. Największe to 88-hektarowy obszar w rejonie ul. Gospodarczej, 58-hektarowy obszar w rejonie al. Korfantego i ul. Konduktorskiej, a także np. 40 hektarów w zachodniej części śródmieścia.
Na najbliższej sesji katowiccy radni mają zdecydować o przystąpieniu do zmiany studium. Następnie rozpoczną się prace nad dokumentem, który będzie również podlegał konsultacjom społecznym. Później jego projekt zostanie wyłożony do wglądu wszystkich zainteresowanych, a następnie trafi z powrotem do rady miasta.
Elementem porządkowania sfery planowania przestrzennego w mieście są też lokalne standardy urbanistyczne. W ocenie samorządowców, parametry, wskaźniki oraz zasady kształtowania nowej zabudowy mieszkaniowej, zawarte w tzw. specustawie mieszkaniowej, nie gwarantują zachowania spójności urbanistycznej i architektonicznej poszczególnych dzielnic, kwartałów zabudowy i osiedli miejskich. Stąd - jak wskazują przedstawiciele urzędu miasta - potrzeba ich ograniczenia, w dopuszczonym ustawą zakresie. Samorząd chce, by podstawą rozwoju przestrzennego Katowic były przede wszystkim miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
- Celem przyjęcia lokalnych standardów urbanistycznych dla Katowic jest maksymalne ograniczenie negatywnych skutków lokalizowania zabudowy na podstawie przepisów ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli tzw. specustawy mieszkaniowej - wyjaśniła zastępca naczelnika wydziału budownictwa i planowania przestrzennego w katowickim magistracie, Aleksandra Tomkiewicz.
Ustawa określa zasady i procedury realizacji inwestycji, a także standardy lokalizacji i realizacji przedsięwzięć mieszkaniowych, jednak daje także szansę gminom na określenie własnych, lokalnych standardów - Katowice chcą je wprowadzić.
- Pozwolą one ograniczyć dość swobodne lokalizowanie zabudowy mieszkaniowej, a także prowadzić racjonalny dialog z inwestorami - oceniła wicenaczelnik.
Pierwszym etapem prac w tym zakresie są rozpoczęte przed kilkoma dniami konsultacje projektu uchwały w sprawie określenia lokalnych standardów urbanistycznych. Organizacje pożytku publicznego, a także Powiatowa Rada Pożytku Publicznego, mają dwa tygodnie na zgłaszanie uwag do projektu, zanim trafi on do rady miasta. Zasady proponowane w lokalnych standardach urbanistycznych są dostosowane do katowickich warunków, np. rozmieszczenia i pojemności szkół i przedszkoli, dostępu do komunikacji publicznej, terenów rekreacyjnych, wymagań dotyczących parkingów, wysokości zabudowy czy dostępu do sieci ciepłowniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.