13 marca w pierwszym w Katowicach Centrum Przesiadkowym "Ligota" zostaną uruchomione wszystkie funkcje - podał we wtorek, 12 marca, Urząd Miasta. Inwestycja stworzona wokół stacji kolejowej Katowice-Ligota umożliwia przesiadki z samochodu na pociąg czy z roweru na autobus.
Na terenie centrum znajdują się: parking naziemny dla 110 samochodów, strefa dla podróżnych - zadaszone perony autobusowe i miejsca do oczekiwania, parking dla rowerów, punkt kiss&ride z przeznaczeniem do krótkotrwałego parkowania do 3 minut, postój dla taksówek, biletomat i system do obsługi pasażerskiej.
13 marca zostaną uruchomione parkomaty, które będą skanować bilety osób chcących bezpłatnie skorzystać z parkingu. Po zaparkowaniu na terenie centrum przesiadkowego należy zeskanować w parkomacie ważny bilet Kolei Śląskich uprawniający do rozpoczęcia lub zakończenia podróży na stacji kolejowej Katowice Ligota, np. tzw. bilet katowicki lub niezwłocznie go nabyć, np. poprzez aplikację mobilną do zakupu biletów lub na terenie dworca PKP Ligota. Parkomat wyda nam tzw. bilet zerowy, który należy umieścić w pojeździe w widocznym miejscu.
Parkowanie w centrum przesiadkowym na tych zasadach jest bezpłatne do 20 godzin.
- Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na czas dłuższy niż 20 godzin, musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, będzie odholowany - powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka.
Pracownicy katowickiego Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, który zarządza parkingiem, przez najbliższe dwa tygodnie, będą pomagać mieszkańcom, wyjaśniając zasady korzystania z miejsc postojowych oraz obsługi parkomatów. Pracownicy MZUiM będą dostępni na miejscu w dni robocze, w godz. od 8.30 do 16.30.
Dodatkowa korzyść z powstających w Katowicach centrów przesiadkowych to więcej połączeń i tzw. bilet katowicki. Centrum Przesiadkowe "Ligota" jest obecnie obsługiwane przez cztery linie autobusowe, które zatrzymują się na przystanku o nazwie "Ligota Dworzec PKP", tj. 13, 51, które jeździły tu do tej pory, a także dwie nowe - 912 i 913, które kursują od listopada 2018 r. Autobus 912 kursuje od centrum przesiadkowego do przystanku "Ligota Akademiki", natomiast 913 - dojeżdża do przystanku "Panewniki Owsiana".
Wraz z uruchomieniem centrum przesiadkowego do sprzedaży trafił bilet katowicki, czyli imienny bilet miesięczny uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi autobusami i tramwajami obsługiwanymi przez Zarząd Transportu Metropolitalnego na terenie Katowic oraz w pociągach Kolei Śląskich ujętych w rozkładzie jazdy kursujących na terenie miasta Katowice.
Bilet kosztuje 119 zł i jest ważny przez miesiąc, np. od 20 marca do 19 kwietnia stycznia lub od 1 do 30 kwietnia. Można go nabyć w kasach biletowych Kolei Śląskich i w ajencyjnych punktach sprzedaży, najwcześniej na 7 dni przed dniem ważności biletu.
Bilet można też kupić w pociągu u personelu pokładowego oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash (na warunkach określonych w Regulaminie usługi Bilet elektroniczny w Kolejach Śląskich - Regulamin SkyCash-KŚ), wyłącznie w dniu wyjazdu.
W Centrum Przesiadkowym "Ligota" zatrzymują się cztery linie Kolei Śląskich, tj. S4 (Sosnowiec Główny - Katowice - Tychy Lodowisko), S5 (Katowice - Bielsko Biała - Zwardoń), S6 (Katowice - Wisła Głębce), S71 (Katowice - Rybnik - Wodzisław Śląski - Bohumin).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.