Eurozłoty powinien pozostać stabilny, blisko poziomu 4,30, a rentowności krajowych obligacji mają potencjał do spadku - oceniają ekonomiści. Dodają, że najważniejsze dla rynków będzie wtorkowe, 12 marca, głosowanie w sprawie Brexitu w brytyjskim Parlamencie.
"Nasze oczekiwania na ten tydzień zakładają stabilizację wyceny złotego na poziomie 4,30 za EUR. Czynnikiem sprzyjającym utrzymywaniu notowań wokół 200-dniowej średniej ruchomej będzie ubogie kalendarium danych makroekonomicznych oraz oczekiwanie na najważniejsze wydarzenie tego tygodnia tj. głosowanie w sprawie Brexitu w brytyjskim Parlamencie" - napisano w raporcie Banku Millennium.
"Potencjalnie jest to wydarzenie, które może, choć nie musi - w zależności od politycznych rozstrzygnięć - nieść ryzyko gwałtownych zmian nie tylko kursu GBP/PLN" - dodano.
Według rządowego planu parlamentarzyści zagłosują ponownie nad tekstem porozumienia z UE najpóźniej we wtorek, 12 marca. Gdyby nie poparli porozumienia, dzień później głosowaliby nad tym, czy Wielka Brytania powinna zdecydować się na wyjście ze Wspólnoty bez umowy. W razie ponownej porażki takiego wniosku, kolejnego dnia, tzn. w czwartek, 14 marca, otrzymaliby szansę na poinstruowanie rządu, aby przedłużyć proces opisany w artykule 50. traktatu UE i w efekcie opóźnić Brexit.
"EUR/PLN nadal porusza się w szerokiej i długiej konsolidacji, która trwa od sierpnia ub. roku. Ważne opory to zakres 4,3428-4,3507, natomiast wsparć jest kilka, a najbliższe znajduje się na 4,2737" - napisano w raporcie BM Alior Banku.
Rynek długu
"Uważamy, że środowisko niskiej inflacji prawdopodobnie zrównoważy lokalną presję na wzrost rentowności wynikającą z pakietu fiskalnego. W tym tygodniu dane o inflacji nie powinny mieć wpływu na rynek długu, ponieważ uwaga skupi się na głosowaniu w sprawie Brexitu. Czynniki globalne powinny ponownie decydować o rynku obligacji" - napisano w raporcie Erste.
W piątek GUS poda odczyt inflacji za luty. Przedstawiony zostanie także koszyk inflacyjny na 2019 r. oraz zrewidowane według nowych wag dane o dynamice cen za styczeń.
Konsensus PAP Biznes zakłada, że w lutym 2019 r. inflacja wzrosła do 1,2 proc. rdr z 0,9 proc. w styczniu.
Ekonomiści Millennium oceniają, że SPW mają potencjał do dalszego spadku dochodowości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.