Po publikacji rozczarowującego raportu z rynku pracy kursy akcji na Wall Street spadły piątą sesję z rzędu. Dla głównych amerykańskich indeksów był to najsłabszy tydzień w tym roku.
Indeks S&P 500 spadł o 0,21 proc., Dow Jones Industrial zniżkował o 0,09 proc., a Nasdaq Comp. Poszedł w dół o 0,18 proc. W perspektywie tygodnia każdy z indeksów stracił ponad 2 proc. i jest to najgorszy wynik w tym roku.
O 1,2 proc. spadły w piątek notowania ropy naftowej gatunku WTI. Na zakończenie sesji baryłka kosztowała 55,98 dol. Ropa Brent potaniała o niecały 1 proc. do 65,65 dol. Przecena surowca, związana z obawami o spowolnienie tempa wzrostu globalnej gospodarki, pociągnęła w dół notowania spółek paliwowych.
Sektorowi naftowemu nie służą także informacje o tym, że norweski rząd zaproponował w piątek, po ponad roku analiz, by największy na świecie państwowy fundusz majątkowy Norges Banku (NBIM) stopniowo pozbył się ze swojego portfela akcji spółek poszukujących i wydobywających ropę i gaz. Na koniec 2018 r. NBIM posiadał akcje 134 takich spółek o łącznej wartości ok. 7,5 mld USD.
Z danych EPFR Global wynika, że w tygodniu zakończonym 6 marca z amerykańskiego rynku akcji odpłynęło 5,5 mld USD.
Po czwartkowych gołębich akcentach posiedzenia EBC i porannych słabych danych z Chin inwestorów rozczarował raport rynku pracy USA za luty.
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w lutym wzrosła o 20 tys. (najniżej od września 2017 r.) wobec oczekiwanych 180 tys. i 311 tys. w poprzednim miesiącu po rewizji.
Inne punkty raportu wskazują jednak, że rynek pracy w USA jest w dobrej kondycji. Stopa bezrobocia w USA spadła w okolice 5-letniego minimum w lutym 3,8 proc. vs oczekiwane 3,9 proc., wobec 4,0 proc. w styczniu.
Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lutym o 0,4 proc. mdm i o 3,4 proc. rdr. vs konsensus 0,3 proc. mdm i 3,3 proc. rdr. W ujęciu rocznym to najwyższy odczyt od 2009 r.
Chiński eksport w USD rok do roku spadł w II o 20,7 proc., a import spadł o 5,2 proc. Chińskie indeksy giełdowe spadły w piątek najmocniej od niemal 5 miesięcy - SCI zniżkował o 4,4 proc. Wyprzedaż zapoczątkowała rekomendacja Citic Securities, która doradziła klientom sprzedaż akcji państwowego ubezpieczyciela PICC, twierdząc, że są one "znacząco przewartościowane" i mogą stracić nawet 50 proc. w ciągu najbliższego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.