O współpracy w dziedzinie energetyki, górnictwa czy innowacyjnej motoryzacji będą rozmawiać w czwartek, 7 marca, przedsiębiorcy podczas Polsko-Tureckiego Forum Gospodarczego. Wezmą w nim również udział minister handlu Turcji Ruhsar Pekcan i szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz - podała PAIH.
Turcja jest czwartym pozaunijnym odbiorcą polskich towarów - zaznacza Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która jest jednym z organizatorów forum.
Jego uczestnicy mają rozmawiać o perspektywach współpracy gospodarczej w dziedzinie energetyki, górnictwa, IT/ICT czy innowacyjnej motoryzacji - poinformowała PAIH. W wydarzeniu udział wezmą m.in. minister handlu Republiki Turcji Ruhsar Pekcan oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Jak powiedział wiceprezes PAIH Wojciech Fedko, zainteresowanie polsko-turecką współpracą ma wieloletnie podstawy.
- Łączy nas podobna kultura biznesowa, a wzajemne zaufanie przedsiębiorców budowane jest również w dziedzinie inwestycji - zaznaczył.
Według PAIH, w ciągu ostatnich 15 lat tureccy przedsiębiorcy zrealizowali w Polsce 14 projektów inwestycyjnych. Wartość tureckich inwestycji w naszym kraju wynosi 112,3 mln dol. W ramach inwestycji utworzono blisko 1,3 tys. miejsc pracy w takich sektorach, jak: tekstylny, motoryzacyjny oraz badawczo-rozwojowy. W tym samym okresie polskie firmy zrealizowały w Turcji projekty inwestycyjne o łącznej wartości 281,6 mln dol.
Jak zaznaczyła szefowa biura PAIH w Stambule Joanna Snopek-Berbercioglu, polskie produkty są w Turcji "pozytywnie postrzegane, a zdolność nabywcza rosnącej w siłę klasy średniej jest coraz większa". W 2017 r. przedsiębiorcy Regionu Morza Egejskiego uznali Polskę za atrakcyjny rynek do rozwoju współpracy handlowej oraz lokowania inwestycji - to dobrze wróży na przyszłość - oceniła.
Zdaniem wiceprezesa PAIH "sektorem wysokich szans" dla polskich firm jest motoryzacja - a ściślej współpraca naszych producentów komponentów samochodowych z tureckimi partnerami.
- Turcja jest piątą siłą produkcyjną na rynku samochodowym w Europie z ambicją wejścia na ryki globalne z własną marką. Natomiast Polska to wiodące europejskie zagłębie produkcji akcesoriów i innowacyjnych podzespołów samochodowych - podkreślił.
"Polsko-Tureckiemu Forum Gospodarczemu - szanse na wspólne projekty w energetyce i innowacjach" ma towarzyszyć posiedzenie Bilateralnej Polsko-Tureckiej Komisji Ekonomicznej. Forum organizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wydział Handlowy Ambasady Turcji oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a współorganizatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polsko-Turecka Izba Gospodarcza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.