Dwa nowe odwierty ropno-gazowe przygotowuje PGNiG do eksploatacji w zachodniej Polsce. Znajdują się one na terenie gminy Słońsk w powiecie sulęcińskim, na terenie Parku Krajobrazowego Ujście Warty.
Złoże nosi nazwę Kamień Mały, od miejscowości położonej kilka kilometrów na północ w powiecie gorzowskim. PGNiG w 2015 r. ogłosiło przetarg na zagospodarowanie złoża i jeszcze w tym samym roku przystąpiono do wierceń. Trwały one do następnego roku. Wykonano sąsiadujące ze sobą odwierty Kamień Mały-1 i Kamień Mały-2.
- Złoże Kamień Mały jest złożem ropno-gazowym – wydobywać będziemy zarówno gaz ziemny, jak i ropę naftową - poinformowała Dorota Mundry, kierownik Działu Komunikacji i Public Relations PGNiG Oddział w Zielonej Górze.
- Złoże zalega na głębokości prawie 3000 m. Złoże Kamień Mały będzie eksploatowane równolegle ze złożem Górzyca. Obecnie trwają prace inwestycyjne związane z włączeniem do produkcji istniejących odwiertów. Prace obejmą m. in. podłączenie odwierconych otworów do istniejącej infrastruktury - dodała.
Kamień Mały i Górzyca to obecnie dwie koncesje eksploatacyjne na terenie Parku Krajobrazowego Ujście Warty, posiadane przez PGNiG. Spółka nie planuje na tym obszarze nowych odwiertów eksploatacyjnych. Nie zamierza też prowadzić prac wiertniczych w sąsiednim parku narodowym.
Miejsce, w którym znajdują się Kamień Mały-1K i Kamień Mały-2, jest terenem ustronnym. W otoczeniu znajdują się tereny rolnicze, pola i pastwiska. Jak się okazuje, spółka nie zakłada budowy bocznicy kolejowej do obsługi odwiertów.
- Nie przewidujemy takiego rozwiązania - mówi Mundry.
- W przyszłości ropa naftowa wraz z gazem ziemnym wydobyta ze złoża Kamień Mały będzie przesyłana hermetycznym rurociągiem do OG Górzyca. Na OG Górzyca nastąpi rozdzielenie gazu ziemnego od ropy naftowej. Ropa naftowa zostanie przetransportowana autocysternami na ekspedyt Barnówko, natomiast gaz ziemny będzie przesyłany na kopalnię Zielin rurociągiem, tak jak ze złoża Górzyca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.