Po raz osiemnasty spotkają się w tym roku przedstawiciele podziemnych tras turystycznych na ogólnopolskim zjeździe. Gospodarzem będzie Lubelska Trasa Podziemna.
Organizatorem zjazdu jest Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski z siedzibą w Tarnowskich Górach. Forum potrwa od 8 do 10 marca. Tym razem treść referatów poświęcona ma być tematyce piwnicznych tras podziemnych. Nie zabraknie jednak akcentów łączących te trasy z zagadnieniami górniczymi. Jerzy Olszewski z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi ma wygłosić referat na temat radonu w piwnicach i innych sztucznych budowlach przeznaczonych na trasy podziemne. Prócz tego referaty mają dotyczyć podziemi m.in. z Jarosławia, Przemyśla czy Rzeszowa.
Uczestnicy XVIII Forum zwiedzą nie tylko Lubelską Trasę Podziemną. Gospodarze planują pokazać także Piwnicę pod Fortuną, Podziemia Browaru „Perła” oraz Dom Słów-Izbę Drukarstwa.
- Pomysł, by to w Lublinie odbywało się XVIII Forum Tras Podziemnych, zrodził się na poprzednim forum; zaproponowaliśmy Lublin jako miejsce spotkania i został zaakceptowany przez zarząd Stowarzyszenia - stwierdził Marcin Waciński z Lubelskiej Trasy Podziemnej.
Piwnice pod lubelskim starym miastem udostępniono do zwiedzania 9 maja 2005 r., początkowo bezpłatnie. Ponad rok później, 3 czerwca 2006 r. wprowadzono bilety wstępu. Wejście do podziemi znajduje się na środku rynku budynku dawnego Trybunału Koronnego, a wyjście w jednej z kamienic przy pl. Po Farze. Gospodarzem trasy jest Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN. W tym roku powinna być ona dostępna bez przeszkód.
- W 2018 r. nie nastąpiły żadne zmiany w wystroju trasy, zmianie jej przebiegu itp. i nie są planowane w roku 2019, w związku z tym nie przewidujemy zamknięcia trasy w tym roku - stwierdza Marcin Waciński. - Co do liczby zwiedzających to w ubiegłym roku odwiedziło nas ponad 32 tys. osób, w tym biletowanych, czyli płatnych, było 30 405.
Piwnice tworzące Lubelską Trasę Podziemną zostały zabezpieczone w XX w. przez należący do Katowickiego Gwarectwa Węglowego Zakład Robót Górniczych w Łęcznej. Jak dotąd jednak na trasie nie umieszczono informacji o tych pracach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.