Planowana przez grupę PGE inwestycja w odkrywkę węgla brunatnego Złoczew nie stoi w sprzeczności z ewentualną budową w okolicy Bełchatowa elektrowni jądrowej - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Ta lokalizacja dla siłowni nie jest jednak przesądzona.
- Stanowisko ministerstwa jest takie, że Złoczew jest widziany jako odkrywka - powiedział Tobiszowski podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. inwestycji Złoczew, dodając, że w mocy pozostaje rządowy Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego.
Poinformował, że inwestycja nie stałaby w sprzeczności z ewentualną budową w okolicach Bełchatowa elektrowni jądrowej.
- (...) atom nie stoi w sprzeczności z inwestycją w Złoczewie. (...) Nawet gdyby brano pod uwagę Bełchatów, (...) to nie musi to się dziać w tym samym czasie, by wypychać odkrywkę Złoczew - powiedział Tobiszowski.
Tomasz Nowacki, dyrektor departamentu energetyki jądrowej w ministerstwie energii, poinformował, że budowa elektrowni jądrowej w okolicach Bełchatowa nie jest przesądzona.
- Z punktu widzenia ewentualnej budowy elektrowni jądrowej, którą planujemy, lokalizacja bełchatowska ma pewne plusy w postaci rozwiniętej infrastruktury i jako taka może się wydawać na pewnym etapie atrakcyjna, ale za wcześnie, by przesądzać o lokalizacji na tym terenie - powiedział Nowacki.
Poinformował, że pierwsza elektrownia jądrowa miałaby raczej zostać zbudowana na północy, a nie w centrum kraju.
- Niezależnie od wszystkiego, nie wydaje się, by nawet lokalizacja bełchatowska konfliktowała się z odkrywką - powiedział Nowacki.
Przedstawiciel ministerstwa środowiska poinformował, że postępowanie w zakresie udzielenia PGE koncesji na wydobycie węgla brunatnego w odkrywce Złoczew jest procedowane. Resort czeka na uzupełnienie wniosku przez przedsiębiorstwo.
- Pracujemy, nie przestajemy starać się o koncesję. Liczymy, że będzie w najbliższym czasie - powiedział wiceprezes PGE ds. operacyjnych Ryszard Wasiłek.
Dodał, że niezależnie od starań o koncesję, prowadzone są inne prace przy projekcie, m.in. związane z transportem węgla.
- Projekt nazywa się Złoczew i nie jest w tej chwili projektem zagrożonym - powiedział Wasiłek.
Złoże węgla brunatnego Złoczew położone jest na terenie województwa łódzkiego w obrębie powiatów wieluńskiego i sieradzkiego, ok. 50 km w linii prostej od Elektrowni Bełchatów. Złoże zostało uznane za perspektywiczne w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r.
Popyt na węgiel brunatny, ze względu na właściwości, pokrywany jest w pobliżu wydobycia. Jak wskazano w PEP2040, energetyczne wykorzystanie tego surowca jest i będzie utrudnione z uwagi na konieczność spełnienia wymogów środowiskowych oraz obciążenia kosztami polityki klimatyczno-środowiskowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.