Wtorkowa, 19 lutego, pierwsza w tym tygodniu po świątecznym poniedziałku, sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi wzrostami. Inwestorzy z nadzieją czekają na efekty kolejnej rundy negocjacji handlowych między Waszyngtonem i Pekinem.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,03 proc., do 25 891,32 pkt. S&P 500 wzrósł 0,15 proc. i wyniósł 2779,76 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,19 proc. do 7486,77 pkt.
We wtorek rozpoczyna się kolejna runda negocjacji handlowych między USA a Chinami. Po ubiegłotygodniowym spotkaniu w Pekinie, w tym tygodniu przedstawiciele obu stron spotkają się w Waszyngtonie. W czwartek i piątek wicepremier Chin Liu He spotka się z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem i sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem.
Doniesienia po wcześniejszych rozmowach wskazują, że oba kraje znalazły płaszczyznę porozumienia w kwestii zmniejszenia nadwyżki w handlu Chin z USA, dzięki większej liczbie zakupów. Kwestie sugerowanej przez USA kradzieży własności intelektualnej, a także dotacji udzielanych przez Pekin krajowym firmom pozostają nierozwiązane. Chiny zaprzeczają oskarżeniom o kradzież technologii.
Prezes Saxo Banku Steen Jakobsen ocenił we wtorkowym wywiadzie dla Bloomberg TV, że rynki zbyt optymistycznie podchodzą do możliwości porozumienia między USA a Chinami.
- Będziemy mieli pewne pyrrusowe zwycięstwo, na które obie strony będą się powoływać, przedłużając rozejm w konflikcie handlowym. Jednak nie będzie miało ono rzeczywistego wpływu na osiągnięcie porozumienia - powiedział Jakobsen.
USA i Chiny mają teoretycznie czas do 1 marca - wtedy przypada ostateczny termin, do którego należałoby osiągnąć rozwiązanie w sprawie handlu pomiędzy USA i Chinami. W przeciwnym razie USA mogą podwyższyć cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.
W zeszłym tygodniu prezydent Trump zasugerował, że jest możliwość przesunięcia terminu końca moratorium poza 1 marca, jeśli w negocjacjach będą widoczne postępy.
- Choć wydaje się prawdopodobne, że Trump przedłuży termin zakończenia rozejmu w konflikcie handlowym, aby uniknąć załamania trwających obecnie negocjacji, nie można tego przyjąć za pewnik - powiedział Christopher Granville, dyrektor zarządzający światowymi badaniami politycznymi w TS Lombard.
Natomiast przedstawiciele chińskiej administracji krytykowali w poniedziałek amerykańskie ostrzeżenia ws. wykorzystywania produktów Huawei do szpiegostwa lub cybersabotażu ze strony chińskich władz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.