Jesteśmy w przededniu zakończenia prac nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych - powiedziała w sobotę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Konsultacje projektu mają się zakończyć 23 lutego.
- Dwa lata temu ruszyły pierwsze prace nad nowym PZP, trwało to długo, ale to skomplikowana ustawa (...) będziemy szukać nowych rozwiązań, które pozwolą m.in. uporządkować przepisy i uprościć procedury, co umożliwi małym i średnim przedsiębiorstwom start w przetargach, bo zamówienia publiczne są dobrym lewarem do rozwoju firm - mówiła Emilewicz, otwierając warsztaty MPiT i Urzędu Zamówień Publicznych, których tematem jest projekt nowej ustawy.
W warsztatach udział bierze około 100 osób, reprezentujących obie strony uczestniczące w systemie zamówień - zamawiających i wykonawców.
MPiT, które przygotowało projekt nowego PZP, chce, by dzięki nowym rozwiązaniom wzrosła liczba firm, w tym MŚP, startujących w przetargach. A także, by w systemie zamówień publicznych wydawano pieniądze w sposób uwzględniający strategiczne cele państwa, np. wzrost innowacyjności.
Jak wskazywała szefowa MPiT, na zamówienia publiczne nasze państwo co roku wydaje gigantyczne kwoty. - Mówimy bowiem aż o ok. 163,2 mld zł w 2017 r. To wartość odpowiadająca niemal połowie wartości inwestycji w gospodarce w 2017 r., kiedy nakłady brutto na środki trwałe wyniosły ponad 352 mld zł - mówiła po skierowaniu projektu do konsultacji.
Według MPiT jednym z kluczowych rozwiązań nowych przepisów jest wprowadzenie procedury uproszczonej poniżej tzw. progów unijnych oraz zasady efektywności zamówień publicznych. Na rzecz wsparcia MŚP ma natomiast działać m.in. obowiązek dostosowania do ich możliwości warunków udziału w zamówieniach poniżej progów unijnych. A także obowiązkowe częściowe płatności i zaliczki w dłuższych umowach.
Na rzecz zrównoważenia pozycji stron działać mają m.in.: określenie zasady proporcjonalności warunków umów; wprowadzenie katalogu klauzul abuzywnych (czyli niedozwolonych); wprowadzenie nowych zasad waloryzacji wynagrodzenia.
Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie mechanizmu koncyliacji - tzn. ugodowego załatwiania największych sporów pomiędzy wykonawcą a zamawiającym na etapie wykonywania umowy. Projekt przewiduje też wzmocnienie roli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w przygotowywaniu i propagowaniu dobrych praktyk i wzorców dokumentów, które będą stanowiły wsparcie dla zamawiających.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.