Operator polskiego systemu przesyłu gazu - Gaz - System podpisał umowę na wybudowanie tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Gdy ruszy - w 2021 r. - będzie szesnastą tłocznią gazu w Polsce i ważnym elementem korytarza gazowego Północ-Południe.
W pierwszym etapie tłocznia zostanie wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi łącznie o mocy 23 MW. Docelowo będzie możliwość rozbudowy obiektu do sześciu sprężarek o łącznej maksymalnej mocy 69 MW - poinformował w piątek operator.
Nowa tłocznia umożliwi przesył gazu w kierunku południowych i wschodnich rejonów Polski, przez co możliwy będzie odbiór dodatkowych ilości gazu w tych częściach kraju, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy jakości powietrza.
Lokalizacja tłoczni w ciągu gazociągów przesyłowych stanowiących korytarz Północ-Południe zapewni przesył gazu ziemnego, w szczególności nowymi gazociągami o dużej średnicy (1000 mm). Od zachodu są to obecnie budowane gazociągi Zdzieszowice - Kędzierzyn-Koźle i Zdzieszowice - Wrocław, a w kierunku wschodnim Tworóg - Kędzierzyn-Koźle i Tworóg - Tworzeń. Planowane jest także połączenie tłoczni z gazociągiem Kędzierzyn-Koźle - Granica RP z Czechami (Hat').
"Po oddaniu do użytku, tłocznia będzie jednym z elementów przebudowy systemu przesyłowego, umożliwiającej dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego czy integrację z rynkiem europejskim. Pozwoli także na utworzenie dodatkowych miejsc pracy podczas budowy, a później eksploatacji" - ocenił Gaz-System.
Korytarz Północ - Południe ma połączyć Terminal LNG w Świnoujściu i gazociąg Baltic Pipe, przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry z terminalem LNG w Chorwacji.
Odpowiedzialne za budowę tłoczni jest konsorcjum spółek RAFAKO i PBG Oil and GAS. Decyzje o ustaleniu lokalizacji oraz budowie w 2017 r. wydał wojewoda opolski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.