Nowelizacja ustawy podatku akcyzowym to kompleksowe rozwiązanie kwestii zapewnienia Polakom dostaw energii elektrycznej na akceptowalnym poziomie - napisał resort energii w odpowiedzi na wystąpienie władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w sprawie cen prądu.
Koncern Tauron - w odpowiedzi na wniosek Metropolii o przywrócenie cen za energię obowiązujących do 31 grudnia 2018 r. - napisał, że pracuje powołany w nim zespół ds. wdrożenia rozwiązań prawnych wynikających ze zmiany ustawy o podatku akcyzowym. Zapewnił, że wprowadzi zmiany wynikające z ustawy zgodnie z jej zapisami.
Apel do premiera Mateusza Morawieckiego o uchronienie samorządów i ich mieszkańców przed drastycznymi podwyżkami cen energii wystosował w imieniu 41 miast i gmin członkowskich GZM przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak. List ten powstał jeszcze przed przedstawieniem przez rząd mechanizmów stabilizacji cen energii, 21 grudnia zeszłego roku.
W wystąpieniu do premiera Karolczak pisał m.in., że zgodnie z ofertą wybraną w rozstrzygniętym w połowie listopada drugim przetargu grupy zakupowej Metropolii 73 członków grupy, skupiających 289 jednostek, zapłaci za dostawę prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej w 2019 r. spółce Tauron Sprzedaż GZE 192,4 mln zł brutto. To ponad 60-procentowa podwyżka średniej ceny za megawatogodzinę - w porównaniu do średnich cen uzyskanych w 2016 r.
W opublikowanej przez GZM, przesłanej przez wiceministra energii Tadeusza Skobla, odpowiedzi napisano m.in., że rozwiązaniem problemu jest ustawa z 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.
"Wprowadzona regulacja jest rozwiązaniem kompleksowym, ponieważ polega na obniżce podatku, obniżce opłat stałych oraz zapewnia brak wzrostów cen energii elektrycznej, przy zapewnieniu zrównoważenia interesu odbiorców i interesu spółek energetycznych" - podkreślił Skobel.
Wiceminister przypomniał, że ustawa ma na celu m.in. obniżenie podatku akcyzowego za energię, a także obniżenie opłaty przejściowej dla odbiorców energii.
"Trzecią kluczową regulacją jest wprowadzenie obowiązku zaoferowania w 2019 r. cen i stawek opłat brutto za energię elektryczną na poziomie stosowanym 30 czerwca 2018 r. oraz cen i stawek opłat brutto za dystrybucję i przesył energii elektrycznej na poziomie z 31 grudnia 2018 r." - wyliczył wiceszef ME.
"Ceny i stawki opłat mają być tak kalkulowane przez przedsiębiorstwa energetyczne, aby rachunki za energię elektryczną nie wzrosły" - dodał wiceminister wskazując też, że ustawa wprowadza obowiązek zmiany do 31 marca br. umów z II poł. 2018 r., które wprowadzały podwyżki (zmiany tych umów mają obowiązywać od 1 stycznia br.). Wiceszef ME wymienił ponadto inne inicjatywy resortu w celu zapobieżenia wzrostom cen energii.
Do Metropolii trafiło też pismo spółki Tauron Sprzedaż GZE, której przedstawiciele poinformowali, że wdrażają rozwiązania wynikające z nowelizacji ustawy.
"W przypadkach przewidzianych ustawą zmiany wprowadzone będą po przygotowaniu procesów i systemów do nowych regulacji, jednak - jak przewidują zapisy ustawy - nie później niż do 1 kwietnia 2019 r." - zapewniła pełnomocnik spółki Monika Curyło.
"Wdrożeniem rozwiązań prawnych zajmuje się w Tauronie specjalnie powołany zespół. Wszystko po to, żeby przepisy ustawy były jak najsprawniej i najszybciej wdrożone przez grupę. Zapewniamy, że zmiany wynikające z ustawy zostaną wprowadzone zgodnie z jej zapisami. Prosimy Państwa o cierpliwość" - zastrzegła przedstawicielka Tauronu Sprzedaż GZE.
Wcześniej, w sformułowanym wraz z wystąpieniem do premiera piśmie do prezesa Tauronu Sprzedaż GZE Rafała Soi, przewodniczący zarządu GZM ocenił, że "narzucona Metropolii cena energii elektrycznej przez Tauron Sprzedaż GZE powinna zostać zmieniona i przywrócona stawka obowiązująca do 31 grudnia 2018 roku".
Niżej prezentujemy - za GZM - pełną treść odpowiedzi Ministerstwa Energii oraz spółki Tauron.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK