Alfred Hitchcock mógłby się uczyć od... Roberta Biedronia, który zapowiedział niedawno szokującą zmianę w Polsce. Jej konsekwencje opisujemy w najnowszym numerze "Trybuny Górniczej": "Jest grudzień 2036. W Polsce od roku nie funkcjonuje żadna kopalnia węgla kamiennego. Nie ma też ani jednego bloku energetycznego opalanego tym znienawidzonym paliwem. Z tego powodu z krajowego systemu wypadły 32 GW zainstalowanej mocy"...
"Założenia programowe partii Wiosna wskazują na brak podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu gospodarki" - pisze Anna Zych w artykule pt. "Polska Biedronia bez energii". Druzgocącą ocenę potwierdza prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektromechaniki Politechniki Łódzkiej, którego zapytaliśmy, jak ocenia pomysł zlikwidowania energetyki węglowej do 2035 r. - To naiwne i niemożliwe do zrealizowania. Nie będzie węgla, to nie będzie też prądu, a bez niego kraj przestanie funkcjonować - stwierdza ekspert.
"W zakładach górniczych brakuje właściwego nadzoru nad prowadzonymi robotami i szwankuje organizacja pracy" - pisze Kajetan Berezowski w tekście pt. "Załogi trzeba stale szkolić".
W poczytnym cyklu, opisującym załogi naszych kopalń, tym razem prezentujemy górników trzech oddziałów kopalni ROW, którzy w Chwałowicach połączyli siły, aby osiągnąć założone wydobycie i skutecznie poradzili sobie z niespodziewanym zagrożeniem.
Czy to możliwe, że emisje z gazu ziemnego moga być znacznie dotkliwsze dla klimatu niż z węgla, uchodzącego za największego "winowajcę" globalnego ocieplenia? Paradoksy, znane nielicznym, odkrywa w interesującej rozmowie z "Trybuną Górniczą" dr Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
LW Bogdanka słynęła kilka lat temu ze stosowania strugów. Czy ich czas już się skończył w podlubelskiej kopalni? O tym i wielu innych elementach aktualnej strategii Bogdanki mówi Artur Wasil, prezes Lubelskiego Węgla, w rozmowie z Maciejem Dorosińskim pt. "Wciąż uczymy się kopalni i górotworu".
O jednym z najnowszych spektakularnych wdrożeń technologicznych w polskich kopalniach przekonali się uczestnicy pokazu w ruchu Ziemowit, gdzie zaprezentowano polski bezprzewodowy system łączności dla ratowników górniczych. O możliwościach systemu piszemy w tekście "Czysty głos spod ziemi".
W wywiadzie z Thierrym Deschaux, dyrektorem Grupy Dalkia w Polsce, odkrywamy, w jaki sposób Francuzi wspierają transformację energetyczną i walkę samorządów ze smogiem.
"Warto pokazywać, że górnictwo może być nowoczesne" - przekonuje Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, z którym raz jeszcze powracamy do niedawnego szczytu klimatycznego COP24.
Czy pamiętacie, jak bardzo modne właśnie w trakcie szczytu w Katowicach, było w sieciach społecznościowych pokazywanie odczytów stacji meteo, które alarmowały, że normy zanieczyszczenia powietrza w stolicy regionu przekroczone zostały o kilkaset lub nawet ponad tysiąc procent? Jacek Madeja postanowił sprawdzić, ile było w tym prawdy. Okazuje się, że eksperci ostrzegają przed nierzetelnością popularnych urządzeń pomiarowych, których wynikami można dowolnie manipulować.
Chcesz kupić węgiel? Podaj Pesel, adres i napisz oświadczenie... Sprzedawcy węgla narzekają na uciążliwe formalności, a ich spostrzeżenia zebrała Aldona Minorczyk-Cichy.
Sylwetkę Roberta Henka, górnika Polskiej Grupy Górniczej z Chwałowic, który zdobył mistrzostwo Europy w brazylijskim jiu-jitsu, opisujemy w rubryce "Po szychcie". Tam także o kolędowaniu PGG w Panewnikach i mniej znanym, ale wartym odwiedzin, szybie Maciej na granicy Zabrza i Gliwic, który blasku nabierał latami dzięki pasji i wysiłkowi byłego górnika kopalni Pstrowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kajetan Berezowski w tekście pt. 'Załogi trzeba stale szkolić'. Panie Berezowski szkolić to trzeba kadrę bo załoga wie co ma robić a kadra już nie koniecznie :\