- Eksploatacja przyczynia się do tego, że są wstrząsy - powiedział w TVP Info dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach Jerzy Kolasa. - Na wstrząsy mają wpływ warunki geologiczne i prowadzona eksploatacja, to się na siebie nakłada, stąd wzmożona aktywność sejsmiczna - wyjaśnił.
Do silnego wstrząsu w kopalni Rudna doszło we wtorek, 29 stycznia, około godz. 14.00. Miał on siłę górniczej "siódemki". Doszło do niego na oddziale G2 i G1 na głębokości 770 m.
Jak zaznaczył Kolasa, naruszanie struktury górotworu, w którym występuje pewna "równowaga naprężeń", powoduje, że rozcinanie tego górotworu wywołuje "zachwianie równowagi", a w konsekwencji wstrząsy.
- Podobnie w kopalniach, które nadzoruje OUG w Katowicach, w miejscach, gdzie prowadzona jest eksploatacja, nawet w pokładach niezaliczonych do odpowiedniego stopnia zagrożenia tąpaniami, mamy do czynienia ze wstrząsami górotworu, ale one są związane z prowadzoną eksploatacją - podkreślił.
Na pytanie o to, ile czasu może potrwać akcja ratunkowa górników, Kolasa odpowiedział, że w zależności od warunków panujących w kopalni. Dodał jednocześnie, że specyfika wyrobisk kopalni miedzi sprawia, że w części, w której dochodzi do eksploatacji, dojście do danego punktu może być "z wielu miejsc", co w znacznym stopniu spowalnia akcję ratowniczą.
12 stycznia w należącej do KGHM Polska Miedź kopalni Rudna po silnym wstrząsie górotworu doszło do wypadku, w wyniku którego zginął jeden górnik, a sześciu doznało niezagrażających życiu obrażeń. W wyniku oględzin skutków wstrząsu zjawisko zostało zakwalifikowane jako tąpnięcie samoistne - napisano w komunikacie przesłanym PAP przez służby prasowe KGHM Polska Miedź. W rejonie zagrożenia były 24 osoby, 20 górników wydostało się samodzielnie, trzech rannych odkopali spod skał ratownicy. Czwartego poszkodowanego odnaleziono martwego.
Wstrząsy to naturalne zjawisko na terenie eksploatacji górniczej. Najczęstszą ich przyczyną jest następujące wskutek wydobywania węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Takie wstrząsy można porównać do małych, lokalnych trzęsień ziemi. Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi, wywołanych kumulowaniem się wpływów eksploatacji górniczej i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A to mi dopiero odkrycie, prorok czy co?