Żaden przedsiębiorca nie odważyłby się uruchomić kopalni, nie posiadając dokładnych informacji o złożu. Podobnie żaden odbiorca węgla nie zakupi go bez stosownego certyfikatu. Dla specjalistów z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu-Zdroju (Grupa JSW) węgiel nie ma tajemnic. Są w stanie oznaczyć wszystkie jego najistotniejsze parametry.
Tutaj praca trwa praktycznie 24 godziny na dobę. Zakłady górnicze non stop wysyłają próbki węgla do badań. Dostarczane są nawet nocą. Zadaniem specjalistów jest oznaczenie ich parametrów jakościowych. Surowiec, po odpowiednim przygotowaniu technicznym, jest mielony, następnie suszony i poddawany badaniom specjalistycznym. Używa się do tego urządzeń takich jak: kruszarki, suszarki, piece, siarkomierze i kalorymetry. W zależności od zakresu badań, trwają one od dwóch dni do nawet trzech tygodni.
Parametry złoża
- Rocznie w naszych laboratoriach badamy ok. 70 tys. próbek węgla kamiennego. Z roku na rok zwiększa się zakres analizowanych parametrów. Obecnie jest ich już ponad 50. Od ub.r. rozszerzyliśmy znacznie badania paliw stałych – tłumaczy Wiesława Budziszewska, prezes zarządu CLP-B.
Jedną z najbardziej rozwijanych w CLP-B dyscyplin jest petrografia, która dostarcza wielu cennych informacji o jakości węgla. Współczesna wiedza o węglu dynamicznie rozwija się właśnie w oparciu o jego charakterystykę petrograficzną. Do tego celu CLP-B zastosowało sztuczną inteligencję - aplikację do rozpoznawania i analizowania obrazu spod mikroskopu.
- Możemy dzięki temu ocenić w sposób bardzo dokładny parametry złoża. Przedsiębiorcy otrzymują niezbędne informacje, na podstawie których są w stanie stwierdzić, czy eksploatacja będzie się opłacać. Fachowo nazywa się to prognozowaniem nowych pokładów planowanych do udostępnienia – dodaje Wiesława Budziszewska.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.