- Sukcesem zakończył się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. 196 państw uzgodniło tzw. Pakiet katowicki, czyli reguły wdrażania zasad Porozumienia Paryskiego zawartego w 2015 r. - podsumowała konferencję klimatyczną COP24 w Katowicach europoseł Jadwiga Wiśniewska.
- Dzięki temu Katowice stały się, po Kioto i Paryżu, kolejnym kamieniem milowym na drodze do zrównoważonej globalnej polityki klimatycznej. W ubiegłorocznej konferencji klimatycznej udział wzięło ponad 30 tys. osób, w tym głowy państw, szefowie rządów oraz blisko 100 ministrów środowiska i spraw zagranicznych z całego świata, a także oficjalna delegacja Parlamentu Europejskiego, w której byłam jedynym polskim przedstawicielem. Polska znakomicie wywiązała się z roli gospodarza organizując światowe wydarzenie na najwyższym poziomie.
Rozmowy nie były proste, gdyż wiele państw ma rozbieżne interesy – np. państwa bogatsze chcą, żeby państwa rozwijające się były bardziej przejrzyste w sprawie ich wkładów w ograniczanie emisji, natomiast państwa rozwijające się chcą większych środków na dostosowanie do zmian klimatycznych od państw bogatszych. Ponadto porozumienia nie ułatwiały różnice uwarunkowań ekonomicznych, geopolitycznych, społecznych i środowiskowych, które są ogromne nie tylko na świecie, ale także w samej Unii Europejskiej. Dlatego również z polskiego punktu widzenia prowadzone rozmowy były kluczowe, a nasza prezydencja miała niezwykle trudne zadanie: z jednej strony określenia równych dla wszystkich zasad stosowania Porozumienia Paryskiego, które czyniłoby podjęte tam zobowiązania realnymi, a jednocześnie nie powodowałoby przewagi państw takich jak Chiny, które zostałyby de facto wyjęte spod zobowiązań klimatycznych, z drugiej strony wykazania się ostrożnością w podejściu do propozycji zaostrzenia celów ustalonych w Paryżu, co wyraźnie promowano w ostatnim raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC).
Na konferencji klimatycznej w Katowicach podjęto z polskiej inicjatywy bardzo istotne deklaracje:
- o sprawiedliwej transformacji, co jest niezwykle ważne dla regionów przechodzących transformację takich jak Śląsk;
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.