Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podsumowało miniony sezon żeglugowy na Kanałe Gliwickim. Bilans to prawie 16 tys. prześluzowanych jednostek oraz przeprawa kilkuset tysięcy ton ładunków. Szlak, który jest częścią Odrzańskiej Drogi Wodnej, zostanie znów otwarty wiosną.
- W zakończonym sezonie nawigacyjnym najczęstszym widokiem na wodach Kanału były przede wszystkim barki wypełnione węglem, wypływające z Portu Gliwice, by pokonując Kanał Gliwicki i rzekę Odrę, dotrzeć do Wrocławia. Z sezonu na sezon droga wodna cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem żeglugi pasażerskiej i turystycznej. To właśnie na Kanale Gliwickim swoją inaugurację miał ubiegłoroczny Flis Odrzański – podkreśla Łukasz Lange, Dyrektor gliwickich Wód Polskich. Jak dodał intensyfikacja żeglugi śródlądowej na Odrzańskiej Drodze Wodnej jest możliwa za sprawą prowadzonych projektów modernizacyjnych na Kanale Gliwickim i Odrze oraz zintegrowanego podejścia do logistyki i zarządzania transportem na wodach.
Jak przypominają przedstawiciele RZGW w Gliwicach (administrator kanału) sezon nawigacyjny trwa zwykle 270 dni, w zależności od warunków atmosferycznych. W poprzednim sezonie żeglugowym Kanał Górnośląski pokonało ponad 12 tys. jednostek pływających, podczas gdy dwa lata wcześniej prześluzowano ich 5 tys. W minionym sezonie zarządca kanału może się pochwalić kolejnym wzrostem - od 3 kwietnia 2018 r. wodami Kanału Gliwickiego pływało ponad 15.500 jednostek.
Przez cały czas kontynuowane są prace modernizacyjne na śluzach Kanału Gliwickiego w Łabędach, Dzierżnie, Sławięcicach i Nowej Wsi. Cztery lata temu administrator drogi wodnej zakończył modernizację obiektów w Rudzińcu i Kłodnicy. Całość realizowanego przedsięwzięcia uzyskała dofinansowanie Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prace na bliźniaczych śluzach Kanału realizowane są w taki sposób aby umożliwić warunki do żeglugi, przy zapewnieniu bezpieczeństwa poruszającym się tą drogą wodną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.