Uczestnicy 20-osobowej misji gospodarczej z chińskiej Prowincji Shaanxi rozmawiali dziś w Katowicach ze śląskimi przedsiębiorcami o możliwościach rozwoju inwestycji i współpracy handlowej. Organizatorami forum Shaanxi-Śląsk był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Linter Group.
Wcześniej goście spotkali się z marszałkiem województwa śląskiego, Bogusławem Śmigielskim. - Podczas rozmów z marszałkiem uzgodniliśmy, że w nieodległym czasie podpiszemy memorandum między polskimi i chińskimi partnerami, nadające konkretny wymiar naszym dzisiejszym ustaleniom - poinformował nettg.pl gubernator Prowincji Shaanxi, Yuan Chunging.
Prowincja Shaanxi jest położona w zachodnich Chinach. Zajmuje powierzchnię 210 tys. km kw i liczy 38 mln ludności. Jest wielkim ośrodkiem przemysłu lotniczego, elektronicznego, maszynowego i rolnictwa. Obfituje w bogate zasoby naturalne, w tym zwłaszcza węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego. W ubiegłym roku w tutejszych zakładach górniczych wydobyto 296 mln ton węgla, 27 mln ton ropy i prawie 19 mld m sześć. gazu. W ostatnich 10 latach przyrost gospodarczy w prowincji wynosił przeciętnie 12,9 proc. rocznie. Do końca 2009 r. zarejestrowano w niej 5 tys. inwestorów zagranicznych, którzy zaangażowali tu łącznie 8 mld dolarów. W tej grupie inwestorów jest 50 firm spośród pięciuset największych światowych korporacji.
- Polska jest obecnie naszym największym partnerem gospodarczym wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku nasze obroty handlowe wyniosły 48 mln dolarów, z czego 72 proc. stanowił import z Polski. Obie strony mają ogromną przestrzeń do podejmowania głębokiej współpracy w realizacji wielu projektów. Zapraszamy polskie przedsiębiorstwa i instytucje naukowo-badawcze do aktywnego udziału w ich wdrażaniu, do inwestycji kapitałowych, do transferu technologii - namawiał śląskich przedsiębiorców gubernator Yuan Chunging.
- Nasza grupa od dawna jest obecna w Chinach. Eksportujemy do tego kraju maszyny do ścianowego wydobycia węgla, mamy tam spółkę joint venture i wielu partnerów. Ale Chiny, to ogromny kraj i gigantyczny rynek zbytu. Natomiast nie jesteśmy dotąd obecni w Prowincji Shaanxi, gdzie wydobywa się jedną piątą chińskiego węgla. Tam też trzeba się więc znaleźć. Dzisiejsze seminarium traktuję zatem jako okazję do zaprezentowania gościom możliwości Kopexu i nawiązania nowych znajomości. Myślimy o szerszej formule współpracy. Chcemy ją między innymi rozwinąć o dostawę urządzeń do przeróbki i wzbogacania węgla oraz sprzętu transportu powierzchniowego - wyjaśniał powody obecności na forum Marek Mika, dyrektor Marketingu i Rozwoju w Grupie Kopex.
Seminarium sprzyjało wielu bezpośrednim rozmowom przedsiębiorców z obu stron.
W galerii : Forum inwestycji i współpracy handlowej, Katowice 26 kwietnia 2010 (zdjęcia - Jerzy Chromik - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.