O ile kurs EUR/PLN pozostanie w najbliższych dniach stabilny, o tyle USD/PLN może dalej spadać - oceniają eksperci. Ich zdaniem, niskie poziomy rentowności tworzą potencjał do odreagowania.
- Informacje płynące z konferencji po posiedzeniu RPP nie wpływają na wycenę złotego, który w relacji do euro w najbliższym czasie będzie utrwalał wahania w przedziale 4,29-4,31. Ciekawiej wygląda sytuacja na USD/PLN, który może zejść jeszcze niżej wskutek relatywnej słabości dolara wynikającej w znacznej mierze ze zmian w dotychczasowej ścieżce podnoszenia stóp procentowych przez Fed - powiedział PAP Biznes Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium.
Rada Polityki Pieniężnej na środowym, posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. Decyzja ws. stóp procentowych jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na styczniowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.
Prezes Glapiński powiedział na konferencji, że inflacja w horyzoncie projekcji DAE NBP będzie o wiele niższa i nie przekroczy celu inflacyjnego.
Rynek długu
W czwartek, 10 stycznia, Ministerstwo Finansów przeprowadzi aukcję sprzedaży obligacji. We wtorek MF podało w komunikacie, że na przetargu 10 stycznia zaoferuje obligacje OK0521, PS0424, WZ0524, WS0428, WZ0528, za 3-6 mld zł.
- Na jutrzejszym przetargu Ministerstwo Finansów nie powinno mieć problemów z uplasowaniem papierów o wartości 6 mld zł a więc w okolicy górnych widełek. Po aukcji możemy zbliżyć się do 40 proc. finansowania potrzeb pożyczkowych na ten rok - powiedział Sutowicz.
Ministerstwo Finansów podało w środę w komunikacie, że ma sfinansowane ok. 34 proc. potrzeb pożyczkowych na 2019 rok.
- Obecne poziomy rentowności będące wciąż pokłosiem ruchów grudniowych mają pole do odreagowania spadków z końca poprzedniego roku - dodał analityk.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskiej dziesięciolatki wynosi 2,73 proc. (+2 pb), niemieckiej zaś oscyluje w okolicy 0,23 proc. (-1 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.