JSW staje się coraz bardziej nowoczesną częścią polskiego przemysłu. Wkracza w nowe obszary działalności, nie boi się wyzwań i współpracy z zagranicznymi partnerami - mówi Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej podsumowując miniony rok:
Podsumowując miniony rok, jednym z ważniejszych wydarzeń było opracowanie strategii rozwoju Grupy Kapitałowej JSW do 2030 r. z uwzględnieniem spółek zależnych. Strategia zawiera długoterminowy, stabilny i zrównoważony rozwój JSW, zapewniający wzrost wartości spółki. Obecnie nowa strategia rozwoju jest wprowadzana w życie. Inwestujemy w modernizację zakładów przeróbczych naszych kopalni, aby polepszyć jakość produktu, trwają także zaawansowane prace w budowie nowych poziomów wydobywczych.
JSW zależy na poszerzaniu bazy zasobowej. Stopniowo zamierzamy zwiększyć wydobycie węgla koksowego do ponad 18 mln ton. Do dalszego rozwoju potrzebujemy jednak kolejnych złóż. Możliwa jest eksploatacja węgla ze złoża Dębieńsko z wykorzystaniem infrastruktury kopalni Szczygłowice. Trwają również zaawansowane rozmowy w sprawie budowy kopalni Jan Karski w Zagłębiu Lubelskim.
Wdrażamy nowe narzędzia i rozwiązania w kopalniach, zwłaszcza w tych obszarach, w których mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo pracy naszych pracowników. To droga ku tzw. kopalni przyszłości. W niedalekiej przyszłości mamy ambicję zostać krajowym liderem w produkcji wodoru. Chcemy dołączyć do producentów tego ultraczystego gazu i włączyć się w segment paliwowy, bo wodór okazuje się użyteczny w motoryzacji. Staramy się też znaleźć odpowiednie rozwiązania, aby wykorzystywać produkty uboczne do produkcji włókien węglowych, adsorbentów i innych materiałów.
Strategia rozwoju JSW doskonale wpisuje się w „Program dla Śląska” premiera Mateusza Morawieckiego. W Koksowni Przyjaźń (JSW KOKS) w Dąbrowie Górniczej trwają przygotowania do realizacji historycznej inwestycji. Zmodernizowana zostanie bateria koksownicza nr 4. Efektem będzie obniżenie kosztów produkcji, zmniejszenie uciążliwości dla środowiska oraz poprawa jakości naszego produktu, którym jest koks. To także droga ku separacji wodoru z gazu koksowniczego, co wyznacza nową jakość w polskim przemyśle i jest krokiem ku zeroemisyjnemu transportowi.
JSW staje się coraz bardziej nowoczesną częścią polskiego przemysłu. Wkracza w nowe obszary działalności, nie boi się wyzwań i współpracy z zagranicznymi partnerami. To kierunek, w którym także w przyszłym roku będzie podążać JSW, dalej będziemy umacniać czołową pozycję lidera na rynku węgla koksowego w Europie, a równocześnie będziemy rozwijać kolejne innowacyjne projekty
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.