Do przygotowania wystąpienia w sprawie skali podwyżek cen energii zobligowały we wtorek, 18 grudnia, zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii gminy członkowskie tej organizacji.
Podczas wtorkowych obrad zgromadzenia GZM samorządowcy nie zdecydowali, czy adresować wystąpienie do szefa rządu, czy też do obecnego, a także wybranego w przetargu na przyszły roku dostawcy energii elektrycznej - grupy Tauron. Analizą tej kwestii zajmie się zarząd Metropolii.
W rozstrzygniętym w połowie listopada tego roku przetargu grupy zakupowej Metropolii wybrana została oferta spółki Tauron Sprzedaż GZE. W przyszłym roku za prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej w 2019 r. 73 członków grupy, skupiających 289 jednostek, zapłaci 192,4 mln zł brutto. Grupa pierwotnie przewidywała budżet tego zamówienia na poziomie 150,6 mln zł brutto.
Na zakończenie wtorkowych obrad zgromadzenia GZM prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński akcentował, że samorządom grożą podwyżki cen prądu - na poziomie 30-60 proc., w zależności od taryf.
- W związku z tym, co słyszeliśmy z ust najważniejszych postaci w naszym państwie, czyli m.in. pana premiera, w Polsce nie grożą nam jednak podwyżki cen prądu. Wręcz powiedziano: nie będzie podwyżek cen prądu - mówił prezydent Sosnowca.
- Niektóre duże miasta, chyba Rzeszów jako pierwsze, wystąpiły już z prośbą, zapytaniem czy interpelacją w tej sprawie. Myślę, że my - jako GZM - też powinniśmy wystąpić do operatora, który nas obsługuje, grupy Tauron. Aby zgodnie (...) dotrzymał zapowiedzi pana premiera i żebyśmy od 1 stycznia 2019 r. mieli ceny zbieżne z tegorocznymi - zaznaczył Chęciński.
Diagnozował, są na to "różne sposoby", jak dotacje czy subwencje. Zasugerował, że samorządy mogłyby zostać objęte programem, który zapobiegłby obciążeniu podwyżkami cen prądu mieszkańców - poprzez podrożenie związanych z cenami energii usług samorządowych.
Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wskazał, że podobny apel wystosowała już rada miasta Łodzi. Zaproponował, aby zobowiązać w głosowaniu zarząd GZM do przygotowania precyzyjnego stanowiska "wyrażającego sprzeciw i niepokój miast i gmin Metropolii proponowanymi stawkami podwyżek cen prądu - z prośbą do prezesa Rady Ministrów o zajęcie się problemem".
- Każdą umowę można zmienić za zgodnym oświadczeniem woli obu stron umowy. Natomiast poczekajmy i poprośmy o wolę - również zgodną, ze strony Tauronu - zaapelował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
W tej sytuacji o przygotowanie propozycji stanowiska miasta zwróciły się do zarządu GZM. W głosowaniu za byli przedstawiciele wszystkich gmin członkowskich Metropolii - poza jednym z dużych miast, które wstrzymało się od głosu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.