Zarząd PERN warunkowo zatwierdził wyniki przetargu na rozbudowę Terminala Naftowego (TN) w Gdańsku. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest Naftoremont - Naftobudowa, a partnerem przedsiębiorstwo Agat - wartość oferty to blisko 327 mln zł netto.
"Ostateczne rozstrzygnięcie postępowania, w tym przyjęcie oferty i zawarcie umowy, uzależnione jest od uzyskania niezbędnych, wymaganych statutem, zgód organów korporacyjnych spółki" - poinformował we wtorek, 18 grudnia, PERN.
Spółka przypomniała, że przedmiotem postępowania było "kompleksowe wykonanie rozbudowy" TN w Gdańsku "o 5 zbiorników magazynowych na ropę naftową i niezbędną infrastrukturę technologiczną".
Ogłaszając w październiku przetarg na rozbudowę gdańskiego TN, PERN informował, iż chce zwiększyć tam do 2020 r. zdolności magazynowania ropy naftowej o prawie 400 tys. metrów sześc., co pozwoli na sprawniejszą obsługę tankowców, dostarczających surowiec do Naftoportu. Spółka wyjaśniła wtedy, iż chodzi o budowę trzech zbiorników o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy oraz dwóch zbiorników o pojemności 45 tys. metrów każdy wraz z niezbędną infrastrukturą.
- Polski rynek coraz bardziej otwiera się na dostawy z różnych kierunków. Nasze rafinerie realizują globalne inwestycje, które pozwalają im na pogłębienie przerobu z użyciem innych gatunków niż ropa rosyjska. Dlatego też coraz częściej kupują surowiec w różnych regionach świata - mówił wówczas m.in. prezes PERN Igor Wasilewski, cytowany w komunikacie spółki.
Jak zapowiadał wcześniej PERN, planowany termin wykonania inwestycji to 21 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli przełom sierpnia i września 2020 r.
Według spółki, zbiorniki w gdańskim TN zostaną wybudowane zgodnie z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska, a wybrany wykonawca inwestycji zajmie się także rozbudową instalacji technologicznych ropy naftowej, sieci elektrycznej, sieci wodnych i pianowych, sieci sanitarnych, dróg oraz systemów automatyki.
TN w Gdańsku został wybudowany przez PERN w latach 2013-16 za 412 mln zł. Obecnie jest tam sześć zbiorników o łącznej pojemności 375 tys. metrów sześc. Obiekt funkcjonuje jako hub morski dla różnych gatunków ropy naftowej, zapewniając zarówno ich separację, jak i blendowanie - mieszanie, w zależności od potrzeb klientów spółki.
Planowana rozbudowa gdańskiego TN, jak podkreśla PERN, "to kolejny projekt inwestycyjny w obszarze surowcowym" realizowany przez tę spółkę - np. w jej bazie surowcowej w Gdańsku (obiekt funkcjonuje niezależnie od TN) trwa budowa dwóch zbiorników o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy z przeznaczeniem na ropę naftową, a termin zakończenia przedsięwzięcia planowany jest na kwiecień 2020 r.
PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza na terenie kraju naziemnymi bazami magazynowymi ropy naftowej o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. oraz siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.