- Organizacja logistyczna szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach to niewątpliwie największy sukces MTP w mijającym roku - podkreślił w poniedziałek, 17 grudnia, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysław Trawa.
Organizatorem logistycznym COP24 były Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia. Wzięli w nim udział przedstawiciele prawie 200 państw. Według władz Katowic w sumie wraz z obserwatorami i dziennikarzami w trwającym dwa tygodnie szczycie uczestniczyło ponad 21,5 tys. osób. Gościom pomagało ponad 400 wolontariuszy z około 40 krajów.
Dokument końcowy szczytu klimatycznego - tzw. Pakiet katowicki - został przyjęty w sobotę późnym wieczorem. To "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
- Niemal do końca nie wiedzieliśmy, kto wygra w tym postępowaniu; dopiero we wrześniu dowiedzieliśmy się, że to właśnie MTP zostało wybrane jako organizator COP24 i to było nie lada wyzwanie. Od września do końca listopada wybudowanie 34 tys. m kw. powierzchni tymczasowych - to było ogromne wyzwanie, ale temu sprostaliśmy - mówił Trawa.
- Zarówno wszyscy organizatorzy, jak i uczestnicy oraz goście szczytu podkreślali, że to wydarzenie było bardzo dobrze przygotowane - dodał.
Wiceprezes MTP Tomasz Kobierski wskazał, że na potrzeby COP24 w Katowicach stworzone zostało niemal "miasto konferencyjne", a skala prac obejmowała, m.in. budowę tymczasowych hal, aranżację przestrzeni i sal konferencyjnych, oznakowanie terenu, budowę i obsługę systemu komputerowego, teleinformatycznego i energetycznego.
- Jako operator techniczny Grupa MTP stanęła przed niełatwym zadaniem zbudowania ponad 33 tys. m kw. tymczasowych hal na terenie, gdzie różnica poziomów wynosiła 1,8 m. Obsługa techniczna tak dużego wydarzenia na międzynarodową skalę wymagała położenia m.in. 140 km kabli komputerowych oraz 90 km światłowodów. Dla uczestników szczytu przygotowano 777 laptopów i udostępniono 185 monitorów CCTV do oglądania transmisji - zaznaczył Kobierski.
MTP pomagały organizować także wcześniejsze szczyty klimatyczne w Polsce: w Poznaniu oraz w Warszawie.
Prezes MTP zapowiedział, że w przyszłym roku, jednym z największych wyzwań dla Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie Szczyt Bałkanów Zachodnich. Wydarzenie odbędzie się w lipcu 2019 r. właśnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do Poznania przyjechać ma ponad 1 tys. osób, w tym liderzy państw regionu Bałkanów Zachodnich oraz państw UE uczestniczących w tzw. procesie berlińskim. Poza szefami kilkunastu rządów, w Poznaniu spotkać się mają również ministrowie spraw zagranicznych, gospodarki oraz prawdopodobnie ministrowie spraw wewnętrznych. Spotkania o charakterze politycznym uzupełnią międzynarodowe wydarzenia gospodarcze i kulturalne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.